ATAK'ta ABD firması yok

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ihtiyacı olan Türk Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri (ATAK) Projesi, ABD'li firmalardan yoksun devam edecek.

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ihtiyacı olan Türk Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri (ATAK) Projesi, ABD'li firmalardan yoksun devam edecek. Projede daha önce iki kez ertelenen teklife yanıt verme süresi önceki gün doldu. Ancak ABD firmaları Boeing ve Bell, teklif vermedi. ABD firmalarının, helikopterlerin görev bilgisayarlarının Türkiye tarafından yapılmasına ilişkin sözleşmedeki madde nedeniyle projeye katılmadığı kaydedildi.
ATAK Projesi, 10 yıl önce, TSK'nın hava gücünü artırmak için başlatılmıştı. Dönemin hükümetlerinin ağırdan alması ve maliyete ilişkin birtakım sorunların ardından proje 2004 yılında yeniden ciddi bir şekilde değerlendirmeye alındı. Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) 14 Mayıs 2004'te yaptığı toplantısında proje maliyeti yüksek olacağı için iptaline karar verdi.
Dört firma var
Ancak SSİK, helikopterlerin temini için yeniden ihaleye çıkma kararı da aldı. Bu yılın şubat ayı başında helikopter üreticisi firmalara doküman gönderildi ve son cevap verme süresinin 10 Haziran 2005 olduğu duyuruldu. Çeşitli nedenlerden dolayı bu süre önce 13 Eylül'e sonra 5 Aralık'a ertelendi. Edinilen bilgiye göre; projeye katılmak üzere dört firma yanıt verdi, ancak ABD'li Boeing ve Bell firmaları yanıt vermedi.
İhalede; İtalyan Agusta firması A-1291 Mangusta, Fransız Eurocopter firması Tiger, Rus Rosoboronexport firması MI-28 Havoc, Güney Afrikalı Denel firmasının SH-2 Rooivalk modelleri yarışacak. ABDli Boeing firmasının AHI-64D Longbown ve Apache modelleri ile yine ABD'li Bell firmasının TSK tarafından da talep edilen AH-IZ King Cobra model helikopterleri ise devredışı kaldı. ATAK'ın maliyetinin 1.5 milyar dolar olması bekleniyor.