'ATAK'ta asker tereddüdü karar erteletti

Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde (SSİK) Türkiye'nin 10 yıldır sonuçlandıramadığı ATAK (taarruz ve taktik keşif) helikopter projesindeki nihai kararı, askerlerin ihaleye katılan helikopterlere ilişkin tereddütleri nedeniyle ertelendi.

ANKARA - Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde (SSİK) Türkiye'nin 10 yıldır sonuçlandıramadığı ATAK (taarruz ve taktik keşif) helikopter projesindeki nihai kararı, askerlerin ihaleye katılan helikopterlere ilişkin tereddütleri nedeniyle ertelendi. İlave F-16 alımı görüşülen, ABD'li Loockhed Martin'den 30 adet Blok 50 plus savaş uçağı alınması için Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkilendirilen SSİK'da yeni nesil savaş uçağı projesi olan JSF'in üretim safhasına katılımda da uygun bulundu.
F-16'lar için 1.6 milyar dolar
SSİK dün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Alınan kararları açıklayan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, toplantının yarım saat geç başlamasının nedeninin sorulması üzerine, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ATAK ihalesine katılan Güney Afrikalı Denel ve İtalyan Agusta-Westland'ın helikopterlerine ilişkin birtakım tereddütlerinin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt tarafından kendilerine iletilmesi nedeniyle toplantının geç başladığını söyledi.
Projeye ilişkin nihai kararın alınmış ve bu çerçevede brifing hazırlanmasına karşın, tereddütler gündeme getirildiğinden brifingin iptal edildiğini belirten Gönül, ATAK ihalesindeki her iki teklife ilişkin hukuki, mali ve teknik hususlarda müzakerelerin son aşamaya getirilmesi için Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na (SSM) yetki verildiğini kaydetti. Gönül, askerlerin tereddütlerine örnek olarak ise Denel'in helikopterinin yerinde test edildiğini, ancak Türkiye şartlarına uygun olup olmadığının ya Güney Afrika'da Türkiye'deki şartların olduğu bir yerde ya da Türkiye'ye getirilerek test edilmesinin gerekliliğini gösterdi.
Gönül, bazı konularda İtalyan helikopteri içinde tereddütlerin dile getirildiğini ifade etti. Bu arada edinilen bilgiye göre; ATAK Projesi'nin müdürü Abdullah Şen, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar tarafından görevinden alındı. Bu karara gerekçe olarak projenin yıllardır sonuçlandırılamamış olması gösteriliyor. Bakan Vecdi Gönül, Hava Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan ilave 30 adet F-16 tedariki konusunda da ABD Lockhed Martin firmasından Yabancı Askeri Satış (FMS) kredisi yöntemiyle maliyeti 1 milyar 650 milyon dolar olan 30 adet Blok 50 plus uçağı alınması için SSM'in yetkilendirildiğini anlattı.
JSF'in üretimine katılım
Gönül Komite'de ayrıca, Türkiye'nin 2010'lu yıllarda savaş uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla yürütülen ve Türkiye'nin de konsorsiyum üyesi olduğu yeni nesil savaş uçağı projesi Joint Strike Fighter (JSF) ve Eurofighter tekliflerinin sonuçlarının sunulduğunu da söyledi.
JSF projesinde Türkiye'nin de 9 konsorsiyum üyesinden biri olduğunu anımsatan Gönül, ABD'deki temaslar ışığında projenin üretim safhasına katılımına karar verildiğini açıkladı. Gönül, 10 milyar doları aşacak proje maliyetinin, uçak teslim tarihinin sonuna kadar olmak üzere 4.2 milyar dolarının alınan iş paylarıyla geri dönüşünün garanti altına alındığını, ancak bunun 1.5 milyar dolar daha artırılması için müzakerelerin sürdüğünü anlattı. SSİK'da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uydu muharebe altyapı, telsiz sistemi gibi alanlarda ihalelerinin sonuçları da açıklandı.
91 helikopter alınacak
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın 30 adedi kesin, 20 adedi ilave ve 41 adedi de opsiyonel olmak üzere 91 adet taarruz ve taktik keşif helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan ATAK projesi ihalesinde temmuz başında yapılan SSİK toplantısında kısa liste çıkmıştı: Güney Afrikalı Denel SH-2 Rooivalk modeliyle, İtalyan Agusta-Westland ise Mangusta modeliyle kısa listeye kalmıştı. Proje'de TAI'nin ana yüklenici olması, Aselsan ve Havelsan gibi yerli firmaların da pay alması planlanıyor. Türkiye, proje giderinin büyük bölümünü ofset anlaşmalarıyla geri döndürmek istiyor.