'Atama gecikti, dalga derinleşti'

Eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, piyasalarda yaşanan son dalgalanmada Merkez Bankası (MB) Başkanı'nın atanma sürecinin etki yaptığını söyledi.

ANKARA - Eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, piyasalarda yaşanan son dalgalanmada Merkez Bankası (MB) Başkanı'nın atanma sürecinin etki yaptığını söyledi. NTV/CNBC-e ortak yayınında soruları yanıtlayan Serdengeçti, "MB atama süreci bu işte bir rol oynamıştır. Keşke önceden kimin atanacağı bilinseydi. Durmuş Yılmaz, 14 Mart'ta göreve gelseydi gelişmeler bu kadar sert yaşanmayabilirdi, bu denli olumsuz olmazdı" diye konuştu.
Halen Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) bünyesindeki 'İstikrar Enstitüsü'nün Başkanlığını yapan Serdengeçti mayıstan itibaren piyasalarda cumhurbaşkanlığı seçiminin sıkıntılı süreç olacağı görüşünün yerleştiğini belirterek, 'Bunun da etkisi oldu' dedi. Serdengeçti geçmiş cumhurbaşkanlığı seçimlerine bakıldığında parlamentoda çoğunluğu olan partininin istediği adayın seçildiğinin görüldüğünü ancak yine de uzlaşmayla bunun gerçekleştiğini vurguladı.
Nisan sonunda bir aylık rakamların dikkate alındığını ve hiçbir şey yokmuş gibi davranıldığını belirten Serdengeçti, "Para Politikası Kurulu, bu ortamda faiz düşürebilirdi. Atama sürecinin politize olduğu düşünüldüğü dönemde bu karar bir ay daha ertelenebilirdi. Ancak kararı yine de yanlış bulmuyorum" dedi. Serdengeçti sözlerini şöyle sürdürdü: "Operasyonlar aldığı sonuca göre ölçülmeli. Kredibilite sorunu olmasa dışardan gelen olaya sadece likiditeyle tepki verilebilirdi. MB fazla likiditeyi çekti. Hazirandaki operasyonun başarılı olduğu görülüyor. Ya faizi, ya kuru kullanacaksınız. Bu nedenle operasyon başarılı."
'Merkez'i ortada bırakmak doğru değil'
'Sermaye hareketleri serbestse MB'den hem faizi hem kuru kontrol etmesini bekleyemezsiniz' diyen eski Başkan Serdengeçti, "Tam serbest bir dalgalı kurdan bahsedemeyiz. Kur istikrarı, ekonomik istikrarda mesafe alınmasıyla olacak. Dolarizasyon sorunu varsa, o zaman dolarizasyonla mücadele gibi bir konu gündemimizdedir diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.
Olup bitenlerden ders çıkarılması gerektiğini belirten Serdengeçti, "MB'yi işler kötü giderken ortada bırakmak doğru değil, bunu yapmayalım" dedi.
Kur ve faize iki senaryo
Serdengeçti bundan sonraki sürece ilişkin öngörülerini ise şöyle özetledi: "Olumsuz senaryoda, MB'yi rahat bırakmayalım. istikrar programını aksatalım, yapısalları aksatalım, alınan mesafeyi anlatamayalım. Enflasyon ve kamu borcunda alınan mesafeleri anlatamayalım. Bu noktada kur yukarıda gider. belki şimdikinden daha yukarıya gider. Faizler de yukarı gidecektir. Olumlu senaryoda ise; MB'nin bağımsızlığını içimize sindirelim, istikrar programını aksatmadan sürdürelim, mikroekonomik tedbirleri alalım, iyi bir iletişim politikası sürdürelim, hiç şüpheniz olmasın faizler aşağı gelecektir, tabii ki kur da aşağı gelecektir."