Atama kararnamesinde Başçı'nın adı yokmuş

Kamuoyunda merakla izlenen Merkez Bankası Başkanlığı'na atamada sürpriz gelişmeler yaşandı.

ANKARA - Kamuoyunda merakla izlenen Merkez Bankası Başkanlığı'na atamada sürpriz gelişmeler yaşandı. Basında günlerdir yazılan vekil başkan Erdem Başçı'nın asaleten atanacağı haberlerinin doğru olmadığı ortaya çıktı. Dün, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nden, "Cumhurbaşkanlığı'nda, Erdem Başçı'nın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı'na atanmasını öngören bir Bakanlar Kurulu karar taslağı bulunmamaktadır" açıklaması geldi. Başbakan Tayyip Erdoğan da, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e söz verdiklerine işaret ederek, Merkez Bankası Başkanlığına asaleten atanması için sunulan ismi Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmadıkça açıklamayacaklarını söyledi.
Karar yerine açıklama
Cumhurbaşkanlığı'nın dün yaptığı açıklamaya kadar geçen sürede olaylar şöyle gelişti:
Devlet Bakanı Ali Babacan, Süreyya Serdengeçti'nin görev süresinin dolmasının ardından 15 Mart'ta Merkez Bankası Başkanlığı'na atamayı düşündükleri isimle ilgili kararnameyi Cumhurbaşkanı Sezer'e sundu. Babacan, Köşk'e ne girişinde ne de çıkışında bir açıklama yaptı. Saat 15.30'da yapılan ve bir saat 15 dakika süren görüşmenin ardından Babacan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya gelerek, Sezer'le görüşmesi hakkında bilgi verdi. Gazeteciler, bunu Babacan'ın Sezer'le görüşmesinde bir sıkıntı olabileceği yönünde algılarken, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül herhangi bir sorun olmadığını, atamada normal prosedürün devam ettiğini söyledi.
Kararnamenin Köşk'e sunulmasının ardından kararnamede yer alan isim konusunda hükümet kanadından resmi olarak herhangi bir açıklama gelmezken, basında Merkez Bankası İdare Meclisi tarafından Serdengeçti'nin görevinin sona erdiği 14 Mart akşamı vekâleten bu göreve getirilen Başkan Yardımcısı Erdem Başçı'nın isminin Cumhurbaşkanı Sezer'e sunulduğuna ilişkin haberler yer aldı.
Erdem Başçı'nın asaleten atamasıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kararı beklenirken, Çankaya Köşkü'nden dün konuyla ilgili sürpriz bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği imzasını taşıyan açıklamada, "Cumhurbaşkanlığı'nda, Erdem Başçı'nın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı'na atanmasını öngören bir Bakanlar Kurulu karar taslağı bulunmamaktadır. Durum kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur" denildi.
Erdoğan: Kararname Çankaya'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısından ayrılırken gazetecilerin Cumhurbaşkanlığı'nın açıklamasını sorması üzerine, "Kararname oraya verildi. Çankaya açıklama yaptığında her şeyi öğreneceksiniz" dedi. Erdoğan, kararnamedeki ismin sorulması üzerine, "Herhangi bir isme bağlayarak bize soru sormayın. Çankaya'ya kararnameyi gönderdik. Ama kararnamenin kiminle ilgili olduğu noktasında bizden isim isterseniz biz bu ismi vermeyiz. Çünkü biz sayın Cumhurbaşkanı'na bunun sözünü verdik. Ve bu sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmadıkça tarafımızdan açıklanmayacak" yanıtını verdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonunda Merkez Bankası Başkanlığı için Çankaya Köşkü'ne gönderilen kararnamede Başkan vekili Erdem Başçı'nın adının bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, gazetecilere, 'bu ismin doğru olduğunu nereden bildiklerini' sormuştu. Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilerin soruları üzerine, "Merkez Bankası, ekonomi açısından çok önemli kuruluş. Piyasaları olumlu ya da olumsuz etkiler. Biz hükümet olarak bunun idraki içinde, konuyu geciktirmeden işlemi başlattık. Bundan sonraki kısım sayın Cumhurbaşkanı'nın takdirlerine matuftur. O da herhalde konunun bu anlamda hassasiyetini hiç şüphesiz bilmektedir" demişti.