'Atamada Durmuş beyi dinliyoruz'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Merkez Bankası'nda iki boş pozisyona atamanın gecikmesinin Merkez Bankası'nın bağımsızlığı ile bir ilgisi olmadığı, Para Politikası Kurulu'nun aynen çalışmalarına devam ettiğini anlattı.

MADRİD - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Merkez Bankası'nda iki boş pozisyona atamanın gecikmesinin Merkez Bankası'nın bağımsızlığı ile bir ilgisi olmadığı, Para Politikası Kurulu'nun aynen çalışmalarına devam ettiğini anlattı. Babacan, 'Avrupa Birliği Başkentleri Turu' çerçevesinde Madrid'de gazetecilere yaptığı açıklamada, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi, soruları yanıtladı.
Merkez Bankası'ndaki bu boş pozisyonlara yapılacak atamalarla ilgili, Başkan Durmuş Yılmaz'ın görüşlerine önem verdiklerini belirten Babacan, şöyle devam etti: "Başkanın süzgecinden geçtikten sonra adaylar önümüze geliyor. Durmuş beyin evet dediği üç dört isim şu anda elimizde. Merkez Bankası'nda doğru isimleri buluncaya kadar çalışacağız. İki pozisyona atama ile ilgili, henüz Cumhurbaşkanı'na bir isim götürmüş değiliz."
'Enerjiye zam olabilir'
2007 bütçe taslağı üzerindeki görüşmelerin devam ettiğini belirten Bakan Ali Babacan, bütçe rakamlarının henüz tam olarak kesinleşmediğini vurguladı. Babacan bir soru üzerine, KİT'lerin mali dengesinin önemli olduğunu belirterek, "Eğer gerekiyorsa enerji KİT'lerinin ürünlerine de zam yapılabilir" diye konuştu.
Cari açık konusuna da değinen Babacan, cari açık üzerinde enerji fiyatlarının olumsuz etkide bulunduğunu yineledi. Babacan, cari açık artış hızının bundan sonraki süreçte yavaşlayacağını da vurguladı. Babacan özel sektörün dış borcuna ilişkin soruya karşılık, bu borcun daha çok makine, teçhizat ve ara malı ithalatından kaynaklandığını, ancak bu konuda bir sorun bulunmadığını anlattı. Türkiye'nin dış borç açısından bir sorunu bulunmadığının altını çizen Babacan, kamunun dış borcunun GSMH'ye oranının yıl sonunda yüzde 11'e ineceğini vurguladı.
'2007'nin özelleştirmesi Halk'
Bankacılık sektöründe sağlıklı bir genişleme olduğunu ifade eden Babacan, bu sektörün dışarıdan kaynak alıp içeriye kullandırdığını, ayrıca bankacılık sektörünün yabancı bankalarla birleşerek küresel alanda çok daha güçlü bir hale geldiğini ifade etti. Kamu bankalarındaki yeniden yapılanma ve özelleştirme çalışmalarının devam ettiğini belirten Babacan, "Halkbank, 2007'nin en büyük özelleştirmesi olacak" dedi.