Atasay ve Garanti'den 'Altın Anahtar' canlandırma paketi

İSTANBUL - Atasay Mücevher Grubu, ‘Altın Anahtar’ çözüm paketiyle, daralan kuyum sektörünü canlandırmayı hedefliyor. Hazırlanan paket, ‘finansal destek’, ‘satış ve pazarlama desteği’ ile ‘fiyat cazibeli ürünler’ olmak üzere üç ayaktan oluşuyor.
Kuyumcuların, Atasay’dan alacağı altın için Garanti Bankası tarafından kredilendirileceği modelle Türk kuyum sektörüne, 60 milyon dolarlık kredi desteği sağlanacak. Projede finansal destek ayağında, Atasay ve Garanti Bankası, ortak bir finansman sistemi kurarak anlaşma imzaladı. 
Atasay Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer, ‘Altın Anahtar’ formülünün kendilerine ve Garanti Bankası‘na ait bir çözüm modeli olduğunu söyledi. Bu konuda Garanti Bankası’nın desteğini alarak sistemi finansal açıdan güçlendirdiklerini belirten Kamer, “Türkiye’de altın sektöründe ilk ve tek olan yeni çözüm paketinin ilk ayağı, kredilendirme çözümü olacak. Kredilendirme çözümüyle daralan sektörün önünü açmayı hedefliyoruz. İnanıyoruz ki bu model sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya örnek olacak” diye konuştu.
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen de, şunları söyledi: “Atasay’la yaptığımız işbirliğiyle, kuyumculuk sektöründe öncü bir finansman sistemi kurduk. Ayrıca, bu projeyle altın, internet şubesi üzerinden kilo veya gram değil, ‘milyem’ bazında alınıp satılabilecek. Altına bankacılık sisteminde şimdiye kadar sahip olmadığı kadar hareket serbestisi sağlayacak. Proje, özellikle zorlu ortamda kuyumcularımıza avantajlı bankacılık ürünleriyle yeni bir soluk getirecek ve örnek alınır bir model oluşturacak.” (Radikal)