Atatürk'ün doktorunun kurduğu Yeni İlaç, İtalyan Recordati'ye satıldı

Atatürk'ün doktorunun kurduğu Yeni İlaç, İtalyan Recordati'ye satıldı
Atatürk'ün doktorunun kurduğu Yeni İlaç, İtalyan Recordati'ye satıldı

Atatürk?ün doktorlarından Kamil Berk (solda), Türk ilaç sektörüne büyük katkı sağladı.

İtalyan ilaç firması Recordati, Yeni İlaç şirketini 48 milyon avroya satın aldı. 81 yıllık Yeni İlaç'ı Atatürk'ün doktoru ve Türkiye'nin ilk mide ve bağırsak uzmanı olan Dr. Mehmet Kamil Berk kurmuştu

İSTANBUL - Avrupa’nın büyük ilaç firmalarından İtalyan Recordati, Atatürk’ün doktoru Dr. Mehmet Kamil Berk ve ortağı Eczacı Hulki İsmail Göknar’ın 1927 yılında İstanbul’da kurduğu Yeni İlaç’ı satın aldı. Ricordati tarafından dün yapılan açıklamada, Yeni İlaç’la yapılan 48 milyon avroluk anlaşmanın imzalandığı duyuruldu. Açıklamaya göre, satışa ilişkin prosedürün yıl sonuna dek tamamlanması hedefleniyor.

Satışı ikiye katlayacak
Açıklamada, Türkiye pazarında ürünleriyle zaten mevcut olduklarına dikkat çeken Recordati Yönetim Kurulu Başkanı Giovanni Recordati, “Yeni İlaç’ı satın almamızın ardından, ürünlerimizi büyümekte olan bu pazara doğrudan sunabilme imkânına kavuşacağız” dedi. Recordati, şunları söyledi: “Hedefimiz, hem mevcut ürünlerimizle, hem de kardiyovaskoler ve ürolojik sektörde sunacağımız yeni ürünlerle satış kapasitemizi ikiye katlamaktır. Yeni İlaç’ı satın almamız, grubumuzun merkez ve Doğu Avrupa’da yükselmekte olan piyasalarda doğrudan Mevcudiyetini güçlendirme arzumuzun da göstergesidir.” Ricordati açıklamasında ayrıca, Türkiye’nin ilaç piyasasında son yıllarda yüzde 15’lik büyüme oranıyla dünyada 13’üncü sırada yer alan önemli bir pazar olduğu da kaydedildi.
Yeni İlaç’ın temeli 1927 yılında Dr. Mehmet Kamil Berk ile Eczacı Hulki Göknar tarafından ‘Tıbbi ve Saydani Müstahzarlar Laboratuarı’ adı altında atıldı. Şirkete bir süre sonra Hulki Göknar’ın kardeşi Eczacı ve Kimyager Necdet Göknar da katıldı. Etfal Hastanesi’nde Başhekimlik yapan ve aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümüne kadar hekimliği görevini de yapan Dr. Mehmet Kamil Berk, Türk Tıbbı’nın en önemli isimlerinden biri. Berk ayrıca, Türkiye’de ihtisaslaşmanın henüz başlamadığı dönemlerde, ülkenin ilk mide ve bağırsak hastalıkları hekimi olarak biliniyor.
Cumhuriyetin ilanından önce çok sınırlı ve çoğunluğu kuvvet şurubu cinsinden basit karışımlardan oluşan üretimlerin yapıldığı Türkiye’de, Cumhuriyetin ilanının hemen ardından Berk ve Göknar ortaklar, Türk ilaç sektörünün gelişimine yönelik ilk çalışmalara başladı. Kamil Berk ve Hulki Göknar, Gönen’de Kazlıca sularından numuneler aldı, Türkiye’ye ilk defa getirdikleri cihazla bu sularda radyoaktivite arayıp buldular. Bunun üzerine Türkiye’de ilk kez ülke içinde taklit dışı çalışmalar yapan ilmi laboratuvar olan ‘Yeni Laboratuvar’ı kurdular.

Göknar’ın notlarından...
Hulki Göknar’ın 1948’de yazdığı notunda şunlar yer alıyordu: “Seneler evvel, şimdi basit bir karıştırma mahsülü olarak gördüğümüz müstahzarlar bizim için erişilmez bir hayaldi. Efervesan bir granülenin suda kabarmasını, bir kınakına şurubunun tortusuz olmasını büyük muvaffakiyet sayardık. Şişe yıkayıp etiket yapıştırmaktan, hekim hekim, eczane eczane dolaşmaya kadar her işi canımızı dişimize takarak gördük. Dört beş senede, uzun seneler mesleğin hiçbir sahada erişemediği bir terakki kaydettik. Yerli müstahzarcılık, bütün müşküllere ve büyük ecnebi rekabetine rağmen, ilerlemektedir.”

51 ilaç üretiliyor

 Yeni Laboratuvar, 1928-1948 arasında 41 çeşit müstahzar üretimi, 1945 yılında koyun bağırsağından kat-küt hazırlanması gibi çalışmalarla Türk tıbbına ve ilaç sanayiine önemli katkılar sağladı. Sonraları ‘Yeni İlaç ve Hammaddeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ adını alan firma, bugün Esenyurt tesislerinde, uluslararası standartlarda çalışıyor. Tesislerde granül efervesan, süspansiyon, emülsiyon, şurup, pomat, krem, tablet, draje, toz, poşet, kapsül ve mikropellet formlarında yıllık 20 milyon kutuyu bulan 51 değişik ilaç üretimi yapılıyor. Şirketin üçüncü nesil başkanlığı Göknar Ailesi’nden Kamil Göknar yürütüyor.  (Radikal)