'Atılan her imzanın arkasındayım'

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım, Formula 1 inşaatında usulsüzlük olmadığını belirterek, "Bugüne kadar 24 ihale yapıldı. Hepsinin arkasındayım" dedi.

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım, Formula 1 inşaatında usulsüzlük olmadığını belirterek, "Bugüne kadar 24 ihale yapıldı. Hepsinin arkasındayım" dedi.
Yıldırım, düzenlediği basın toplantısında, Formula 1 projesinin apartman veya okul inşaatı gibi basit bir proje olmadığını, özel ihtisas gerektirdiğini ifade etti. Başkan Yıldırım, proje mimarının kendilerine inşaatın yabancı firmaya verilmesi konusunda dayatmada bulunduğunu, buna rağmen bir Türk firmasının yapması konusunda ısrarlı olduklarını vurgulayıp ilk etapta 10 firma belirlendiğini ve incelemeden sonra üç firmadan teklif alındığını sözlerine ekledi.
Projede inşaat işini üstlenme konusunda tercih edilen Evren İnşaat'ın bu işi yapacak maddi güce sahip olduğunu ifade eden Yıldırım, "Hiç kimse inşaatta 'Bu kalitesizdir, yarışmayı engeller' gibi şeyler söyleyemez. Asfalt ve inşaat en iyi şekilde yapılmıştır" diye konuştu. Yolsuzluk söylentilerinin, İTO'daki seçim öncesine denk geldiğine dikkat çeken Yıldırım, "İnşaatı daha ucuza yapabileceği öne sürülen Tekyol firması, ne ihaleye katılmış, ne şartname almıştır. Bu ihalede harcanacak her kuruşun hesabını veririm" açıklamasını yaptı.