Atlasjet: THY haksızlık etti

Öger Holding'in ve Atlasjet'in yöneticisi Vural Öger THY'ye kızgın: "Böyle devleti arkaya alıp özel sektörle rekabet edilmez." Tartışmaya Ulaştırma Bakanı Yıldırım da girdi; THY'deki Slot Koordinasyon Merkezi, Sivil Havacılık'a devrediliyor.

İSTANBUL - Öger Holding ve Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Vural Öger, Atlasjet'in İstanbul-Ankara arasındaki uçuşlarından bazılarını gerçekleştirememesiyle ilgili, "Devleti arkaya alarak, bu şekilde özel sektörle rekabet edilmez" dedi.
Öger yaptığı açıklamada, Ulaştırma Bakanlığı'ndan İstanbul-Ankara uçuşları için izin aldıklarını belirtirken, "Rezalet diyebileceğim bir olayla karşı karşıya kaldık. Biz Atlasjet olarak,Türkiye'nin birçok şehrine uçuş gerçekleştiriyoruz ve genellikle yeni uçaklarla uçuyoruz" diye konuştu. Uçuş izninin bakanlıktan verilmesine rağmen, uçuş saat izinlerini THY'nin verdiğini anlatan Öger, şunları söyledi: "THY bizle rekabet halinde olduğu için, 4 haftadır bu güzergâhta uçtuğumuz uçaklara, bu kez slot denilen, 'Uçuş saat izniniz yok' dedi. Kontuar açılıp, yolcular uçağın içinde beklemesine rağmen uçaklarımız sefer yapamadılar. İzin verilmedi"
Uçuş izni verilmeyen uçakların 4 haftadır aynı saatte uçtuğunu ifade eden Öger, "Devleti arkaya alarak bu şekilde özel sektörle rekabet edilmez" diye konuştu. THY'nin iki yıl öncesine kadar iç hatlarda rakibi olmadığını anlatan Öger, özel firmalarla rekabetin THY'de rahatsızlık yarattığını iddia etti. Bütün dünyanın rekabete açıldığını, devletin elindeki ekonominin zamanının geçtiğine işaret eden Öger, rekabetin daha iyi fiyat ve daha iyi servisle mümkün olacağını söyledi.
Bakan Yıldırım devrede
THY ile Atlasjet arasındaki tartışmaya dün Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da el attı. Bakan Binali Yıldırım, Paris'te düzenlenen 46. Havacılık ve Uzay Fuarı'na gitmeden önce, uçakların kalkış saatlerini düzenleyen Slot Koordinasyon Merkezi'nin, diğer havayolu şirketlerinden gelen şikâyetleri de dikkate alarak bakanlığa bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bünyesine taşınması için talimat verdiğini açıkladı. Bu sayede diğer havayolu şirketleri, uçuş saatleri konusunda bu merkezden izin alabilecek.
'Memnuniyetle karşıladık'
Atlasjet Genel Müdürü Tuncay Doğaner ise, Bakan Yıldırım'ın Slot Koordinasyon Merkezi'nin Sivil Havacılık bünyesinde oluşturulması için talimat vermesini memnuniyetle karşıladığını söyledi. Doğaner, yaptığı yazılı açıklamada, Atlasjet'in Türkiye'nin çeşitli bölgelerine seferler düzenlediğini belirterek, Anadolu'daki meydanlara uçmanın yolunun, Ankara'ya teknik iniş yapmaktan geçtiğini kaydetti. Doğaner, uçuşlarının dün itibarıyla İstanbul-Ankara git-gel olarak değil, İstanbul-Ankara bağlantılı Siirt ve Erzincan olarak devam edeceğini söyledi.
Sabiha Gökçen'den uçuş
Bu arada THY'den yapılan yazılı açıklamaya göre, THY uçakları, 20 Haziran 2005 tarihinden itibaren pazar günleri dışında her gün Sabiha Gökçen Havaalanı'ndan saat 08.00'de Ankara'ya, cumartesi dışında her gün başkentten saat 20.45'te Sabiha Gökçen'e sefer yapacak.
(aa, Radikal)