'ATM fareleri'ne alarmlı önlem

Son dönemde ATM'lere yönelik soygunların artması, bankaları da güvenlik önlemlerini artırma konusunda harekete geçirdi. Hızlı ve kesintisiz veri transferi sağlayan GPRS (Genel Paket Radyo Servisi) üzerinden çalışan alarm sistemini...
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Son dönemde ATM'lere yönelik soygunların artması, bankaları da güvenlik önlemlerini artırma konusunda harekete geçirdi. Hızlı ve kesintisiz veri transferi sağlayan GPRS (Genel Paket Radyo Servisi) üzerinden çalışan alarm sistemini Türkiye'de ilk kez uygulayan Pronet Güvenlik'in Genel Müdürü Alp Saul, "Hırsızlık olayları arttıkça bankalar önlemlerini sıkılaştırıyor. Neredeyse tüm bankalarla görüşüyoruz" dedi.
Topkapı Sarayı, Merkez Bankası ve Akmerkez'e alarm sistemleri kuran Pronet Güvenlik'in Genel Müdürü Saul, ATM güvenliğine ilk kez iki ay önce İş Bankası'yla başladıklarını söyledi. Bankanın 750 ATM'sini güvenlik projesine aldıklarını ifade eden Saul, bir süre önce de TEB'in genel müdürlüğü ve 100 ATM'sinin güvenliği için anlaştıklarını açıkladı.
'ATM'yi götüren var'
Bazı bankaların ATM'lerini kendi bünyesindeki güvenlik sistemleriyle koruduklarını belirten Saul, kendi sistemlerini şöyle anlattı: "Cep telefonu operatörlerinin kullandığı ve çok hızlı veri iletimi sağlayan GPRS teknolojisiyle çalışan alarm sistemini Türkiye'de ilk kez Pronet sundu. General Electric'ten distribütörlüğünü aldığımız bu teknolojiyle ATM'leri kamerayla izleyebiliyoruz. Hatta alarmdan 30 saniye öncesini bile görüntüleyebiliyoruz. Bankalar önce ATM güvenliği için bazı alarm sistemleri kullanıyordu. Son dönemde olaylar arttıkça daha hızlı ve kesintisiz olan bu sisteme yöneldiler."
ATM'lerde ilginç hırsızlıklarla karşılaştıklarını belirten Saul, "ATM'lere kart sıkıştırıp parayı çekenler, hatta makinenin tamamını götürenler bile var. Her iki bankayla çalışmaya başladıktan sonra ATM'lerinde hiç hırsızlık olayı yaşanmadı" dedi.
9 Kasım'da bankacılık sektörüne alarm sistemleri konusunda bir seminer vereceklerini söyleyen Saul, 2007'de çalıştıkları banka sayısının artacağını vurguladı. Geçtiğimiz yıldan itibaren Türk bankacılık sektörüne büyük bir yabancı girişi olduğunu hatırlatan Saul, yabancı bankaların girmesi ve yeni şubeler açmalarının kendileri için büyük potansiyel yaratacağını anlattı.
Hedef 20 bin abone
Alp Saul, 1995'te üniversiteden mezun olduktan sonra arkadaşlarıyla Pronet Güvenlik'i kurdu. Bu yıl martta Pronet'in yüzde 50'si, Turkven'e satıldı. 600'den fazla kişiye istihdam sağladıklarını ifade eden Saul, 2002'de başlattıkları abonelik sistemiyle işlerin hızlandığını aktardı.
Abonelik sistemiyle hem güvenlik cihazlarını hem de haberalma merkezini içeren güvenlik sistemini ayda 30 dolara sunduklarını belirten Saul, "Son dört yıldır abone sayımız her yıl ikiye katlanıyor. Yıl sonunda 20 bin abone hedefliyoruz. Abone olanların yüzde 55'i işyeri, yüzde 45 ise bireysel müşteriler" diye konuştu. Bu ay itibarıyla 18 bin aboneleri olduğunu ifade eden Saul, şimdiye kadar 50 hırsızlık girişimi yaşandığını, ancak hiçbirinde olayın gerçekleştirilemediğini vurguladı.'Çin'den talep var'
Güvenlik sistemleri konusunda üretim de yaptıklarını söyleyen Alp Saul, "Bir çevre güvenlik sistemi geliştirdik. Bunu ihraç etmek istiyoruz. 2007 içinde daha çok endüstriyel tesisler, havalimanları, cezaevleri ve enerji santralları gibi yerlerde kullanılan çevre güvenlik sistemi için Rusya, Çin, Kazakistan ve Azerbaycan'dan talep var" dedi. Gelecek yıl bu ülkelere ihracat yapacaklarını söyleyen Saul şöyle devam etti: "Ayrıca alarm sistemimiz konusunda Türk cumhuriyetleri ve Balkan ülkelerinden çok talep geliyor. Önümüzdeki dönemde yurtdışında şirket alabiliriz. Bölgesel bir güç olmak istiyoruz."


Önerene bir ay ücretsiz
"Türkiye'de her geçen gün suç oranı artıyor. Çelik kapı hırsızın içeri girmesini sadece geciktiriyor" diyen Alp Saul, müşterilerinin yaşadığı bir olayı şöyle anlatıyor: "Geçen yıl bir müşterimize hırsız giriyor ve bir not bırakıyor; 'Normal kapı 10, çelik kapı 30 saniye'. Söz konusu müşteri, bu olaydan sonra bize geldi." Pronet Genel Müdürü Saul, müşterilerinin genelde tavsiye üzerine kendilerini bulduğunu belirtiyor. Kendilerini tavsiye eden müşteriler için bir kampanya başlattıklarını da açıklayan Saul, sözlerine şöyle devam etti:
"Bir müşteri bizi arayıp kendisine tavsiye eden kişinin ismini verdiğinde tavsiye eden kullanıcı sistemden 1 ay ücretsiz yararlanıyor. Kullanıcılar 31 Aralık 2007 tarihine kadar üç kişiye tavsiye ederse altı ay sistemi ücretsiz kullanacaklar."