ATM hırsızlıklarında bankalara kötü haber

ANKARA - Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, özel düzeneklerle yapılan ATM dolandırıcılıklarında bankayı yeterli güvenlik önlemleri almadığı gerekçesiyle asli kusurlu bulurken, kötü niyetli kişilerin önerisiyle cihazın yanındaki telefonu kullanarak, kart bilgilerinin dolandırıcıların eline geçmesine neden olan kart sahibini de müterafik kusurlu (Zarara uğrayanın, zararın doğumuna veya zararın artmasına yardım ettiği gerekçesiyle ortak kusurlu) olduğunu kabul etti.
ATM’den kredi kartını kullanarak para çekmek isteyen bir vatandaşın, kartının cihaza sıkışması üzerine, öneriyle yandaki telefondan banka merkezine haber vermek istedi. Kart sahibi, telefona da yerleştirilen düzenek sayesinde kart bilgilerini ve şifresini farkında olmadan dolandırıcılara verdi. Bilgileri ele geçiren dolandırıcılar, vatandaşın kartından bin 600 TL nakit para çekti, 261 TL’lik de alışveriş yaptı. Bankaya faiziyle birlikte 2 bin 45 lira ödeyen kart sahibi, ATM’nin ait olduğu bankanın yeterli güvenlik önlemi almaması nedeniyle dolandırıldığı iddiasıyla banka aleyhine dava açtı. 

Yerel mahkeme haklı buldu
Davayı görüşen yerel mahkeme, davayı kabul ederek, bankanın vatandaşa geri ödeme yapmasına karar verdi. Bankanın kararı temyizi üzerine dosya, Yargıtay 13. Hukuk Dairesine geldi. Bankayı ‘asli kusurlu’, kredi kartı sahibi vatandaşı da ‘müterafik kusurlu’ bulan Daire, yerel mahkemenin kararını bozdu.
Bu arada yerel mahkeme ilk kararında direnir ve bu karar temyiz edilirse dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gelecek. (Radikal)