ATM'ler önce ücreti söyleyecek

İSTANBUL - Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 13 Kasım cuma gününden itibaren, müşteri olmadığı başka bankanın ATM’sinden bakiye sormak veya para çekmek isteyen banka kartı kullanıcılarının, işlem öncesinde ödeyecekleri ücret konusunda ATM ekranından bilgilendirileceğini açıkladı.
Ortak ATM Paylaşımı kapsamındaki tüm bankaların ATM banka kartı nakit çekim ve bakiye sorma işlemlerinde ne kadar hizmet bedeli alacakları konusunda bilgilendirme mesajını ATM’de her işlem öncesi gösterecekleri dile getirilen BKM açıklamasında, kart kullanıcılarının söz konusu ücretlendirme ile ilgili bilgilendirme mesajı sonrası işleme devam edebilecekleri ya da işlemden vazgeçebilecekleri ifade edildi.

Bankaya göre değişiyor
Açıklamada, kart kullanıcılarının, kendi bankalarının ATM’sinden para çekme, bakiye sorma işlemlerinde ücret ödemediği, ancak Ortak ATM paylaşımından faydalanmak istemesi ve banka kartı ile başka bir banka ATM’sinden para çekmesi durumunda hizmet bedelinin söz konusu olduğu anımsatıldı. Açıklamada, “Ücretlendirme, bankaların kendi inisiyatifleri doğrultusunda gerçekleşiyor. Hizmet bedeli, kullanıcının banka kartını kullandığı banka tarafından belirleniyor” denildi. (Radikal)