ATM'nin mucidi Diebold, müşteriyi göz ve parmağından tanıyan ATM getirecek

ATM'nin mucidi Diebold, müşteriyi göz ve parmağından tanıyan ATM getirecek
ATM'nin mucidi Diebold, müşteriyi göz ve parmağından tanıyan ATM getirecek

Japonya?daki 140 bin ATM cihazının yüzde 83?ü parmak okuma sistemiyle çalışıyor.

1960'larda ilk ATM'yi üreten ABD'li Diebold Türkiye'de ofis açtı. ABD'de pazar lideri olan şirket Türkiye'ye müşteriyi parmağının içindeki damarlardan ve göz bebeğinden tanıyan ATM'ler getirecek

İSTANBUL - Bankacılıktaki hızlı büyümeyi gören otomatik para makinasının (ATM) mucidi Diebold, pazardan pay almak için Türkiye’de ofis kurdu. Biyometrik yani müşteriyi göz bebeğinden ya da parmağının içindeki damarlardan tanıyan cihazlar üreten ABD’li Diebold, bu ürünleri Türkiye’ye de sunacak. Birçok bankayla görüşmeler yürüten Diebold ilk etapta parmağın içindeki damarlardan kimlik doğrulaması yapan ATM’leri satışa sunacak.

Kesilince çalışmıyor
Türkiye’deki ofis açılışı nedeniyle basın toplantısı düzenleyen Diebold self servis bankacılık alanındaki teknolojileri de tanıttı. Diebold’un biyometrik ATM’lerinden olan müşteriyi parmağından tanıyan sistem parmak iziyle çalışmıyor. Çünkü parmak izi yaşlandıkça değişiyor. Cihazdaki okuyucu, parmağın içindeki damarlara göre kimlik doğrulaması yapıyor. Böylece parmak kesildiğinde ve kanadığında ATM kullanılamıyor.
Toplantıda konuşan Diebold EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesi başkan yardımcısı ve Genel Müdürü Danilo Rivalta, kendileri için her şeyin en güvenli kasayı yaratmak isteyen Carl Diebold’la başladığını söyledi. Kasa dışında 40 yıllık ATM deneyimine sahip olduklarını anlatan Rivalta, “İlk ATM konseptini biz ürettik. ATM cihazı da ilk kez İngiltere’de kullanılmaya başlandı” dedi. 

1.9 milyon ATM var
Türkiye’nin ATM işine geç başlamasına rağmen çok hızlı büyüdüğünü anlatan Rivalta, “Türkiye ATM’lerin yenilenmesinde en yakın rakibinden yüzde 50 daha hızlı. Rusya’nın ardından bu bölgede ikinci sırada” diye konuştu.
Para çekme, yatırma ve çeşitli bankacılık işlemlerinin yapıldığı self servis bankacılıkta ABD lideri olduklarını söyleyen Rivalta, Avrupa’da üçüncü Asya-Pasifik bölgesinde de birinci sırada olduklarını açıkladı. Asya bölgesinde Çin’de hızlı büyüme olduğunu anlatan Rivalta, tüm dünyadaki ATM’lerin yüzde 21’inin yani 1.9 milyonunun Diebold’un olduğunu söyledi. Bankalarda son üç yıldır bir dönüşüm yaşandığına dikkat çeken Rivalta, self servis hizmetlere kayma yaşandığını ifade ediyor.

Her bankayla çalışacak
Türkiye Batı Avrupa’da ATM sayısında 22 bin 500 adetle altıncı sırada bulunuyor. Bu rakam son iki yılda yüzde 20’lik büyüme anlamına geliyor. Rusya’dan sonra ATM’lerde en çok büyüyen ikinci pazar olan Türkiye’de 2018’e kadar bu ATM sayısının 40 bine çıkması bekleniyor.
Bu hedefin 2018’den önce gerçekleşeceğine inanan Rivalta, “Bu rakamlar neden Türkiye’de ofis açtığımızı gösteriyor” diyor. Türkiye’de Fortisbank’la çalıştıklarını, Vakıfbank ve ING ile çalışmalar yürüttüklerini belirten Rivalta, uzun vadede amaçlarının her bankaya hizmet vermek olduğunu sözlerine ekledi.

‘Krizde soygun girişimi arttı’
İşe kasa üreticisi olarak başlayan Diebold hırsızlığa karşı da sürekli çalışıyor. EMEA Bölgesi direktörlerinden Dave Wetzel, “Biz ne zaman bir şey yapsak suç unsurları bunun üstüne gidiyor. Her türlü güvenlik tehdidine karşı çalışmalar yapıyoruz. ATM’lerdeki hırsızlıkları da araştırıyoruz. Bu iş için çalışan özel bir ekibimiz var” dedi.
Güvenliğin işlerinin önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Wetzel, dünyanın her yerinde ATM soygunu
ya da sahteciliği girişimlerinin kriz döneminde artmaya başladığını söyledi. Wetzel, son aylardaki artışın ekonomik durumla büyük ilgisi olduğunu ifade etti.

150 yıllık kasa uzmanı Diebold neler yaptı?
Bundan 150 yıl önce 1859 yılında Carl Diebold tarafından Amerika’nın Ohio eyaletinde kurulan şirket üretime kasa ve kilitle başladı. Bugün self servis dağıtım ve güvenlik sistemlerinde dünyanın en büyük şirketlerinden olan Diebold 17 bin iş ortağıyla 90 ülkede faaliyet gösteriyor. Diebold’un 150 yıllık tarinindeki ilkleri şöyle;
* 1871’de Büyük Chigago Yangını’ndan zarar görmeyen tek şey Diebold’un
ürettiği kasa ve içindekiler oldu.
* 1874 yılında Diebold, dünyanın en büyük kasa dairesini ABD San Francisco merkezli
Safe Deposit Company için üretti.  
* 1881’de dönemin Meksika Başkanı için kasa üretti.
* 1960’larda ATM, yani otomatik para çekme makinasının prototipini üretti ve daha sonra geliştirerek satışa sundu.  
* 1965 yılında banka, hastane, postane, kütüphane ve sanayi şirketlerine hava basıncıyla çalışan kurye
sistemini kurdu.
* 1997 yılında müzede sergilenen denizden bugüne kadar çıkarılabilen dünyanın en büyük ve ünlü incisi ‘umut incisi’ni Diebold’un kurduğu güvenlik sistemleri koruyor.  
* 1999 yılında Diebold müşteriyi gözbebeğinden tanıyan ilk ATM’yi ABD’de hizmete sundu.
* Geçen yıl Çinliler için seramik ATM kulübesi üretti. (Radikal)