ATO OGG'ye katılıyor

Ankara Ticaret Odası (ATO), Erdemir ihalesine teklif verecek Türk Ortak Girişim Grubu'na (OGG) 5 milyon dolarla katılma kararı aldı.

ANKARA - Ankara Ticaret Odası (ATO), Erdemir ihalesine teklif verecek Türk Ortak Girişim Grubu'na (OGG) 5 milyon dolarla katılma kararı aldı.
"Erdemir'in kuruluşunda vardık, bugün de var olacağız" diyen ATO Başkanı Sinan Aygün, "Her özelleştirme yumurtasından yabancı civciv çıkarsa, follukta kuluçkaya yatacak tavuk kalmaz" diye sözlerini sürdürdü.
ATO Yönetim Kurulu'nun aldığı kararla ilgili yazılı açıklama yapan Sinan Aygün, kurucu ortak oldukları Erdemir'in hâkim hisselerinin yabancının eline geçmemesi için Ereğli Ortak Girişim Grubu'na, katılacaklarını kaydetti. Aygün, açıklamasında şöyle dedi:
'Kuruluşunda da vardık'
"1960 yılında Erdemir kurulurken Ankara Ticaret Odası olarak, bu kuruluşun oluşumuna öncülük ettik. Kuruluşta üstlendiğimiz rol, Türk özel sektör yatırımlarının ilk örneğidir. O gün Erdemir'e nasıl çimento, Türk ekonomisine nasıl tuğla koyduysak, bugün de Erdemir'in yerli kimliğinin korunması için inisiyatif alıyor ve Türk Ortak Girişim Grubu'na katılıyoruz."
"Türk girişimcileri, bu ülkenin temel direklerinden biri olan Erdemir'i yabancıya kaptırmamalıdır" diyen ATO Başkanı Sinan Aygün, "Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşu, meslek odası, sendikası en az bir milyon dolarla ulusal sermaye hareketine katkı vermelidir. Bu, milli 1 direniştir. Türk'ün Erdemir kazanlarındaki ateşle imtihanıdır" görüşünü dile getirdi.
Oyak ve Koç Grubu'nun Ereğli Ortak Girişim Grubu içerisinde mutlak olması gerektiğinin altını çizen Aygün, her iki kuruluşun da psikolojik
olarak oluşumun içinde yer almasının hayati önem taşıdığını vurguladı.