AT&T'yi 'yavrusu' yutacak

ABD'de büyük şirketlerin birleşmesi ya da satılması furyasına yenisi eklendi. ABD'nin komünikasyon alanındaki en köklü şirketlerinden AT&T'nin, 16 milyar dolara yerel bir telefon şirketi olan...

İSTANBUL - ABD'de büyük şirketlerin birleşmesi ya da satılması furyasına yenisi eklendi. ABD'nin komünikasyon alanındaki en köklü şirketlerinden AT&T'nin, 16 milyar dolara yerel bir telefon şirketi olan SBC Communications tarafından satın alınması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi. New York Times gazetesinin internet sitesinde yer alan haber, henüz şirket tarafından doğrulanmazken, AT&T'nin hissedarlarının SBC'den 15 milyar dolar ve 1 milyar dolarlık özel bir temettü hissesi alacakları kaydedildi. Haberde AT&T'nin CEO'su David Dorman'nın SBC'ye başkan olacağı, SBC'nin müdürü Edward Whitacre Jr.'ın ise şirketin CEO'luğu görevine devam edeceği ifade edildi.
SBC'nin ABD'nin ikinci en büyük bölgesel telefon şirketi olduğu ve 50 milyon müşterisi bulunduğu belirtiliyor. 2003'te 41 milyar dolar gelir elde eden SBC'nin aynı yıl için net kârının 8.5 milyar dolar olduğu açıklandı. 120 yıllık geçmişe sahip AT&T'nin ise 21 yıl önce antitröst kanunu gereği parçalanmadan önce ABD'de telefon sektöründe tekel olduğu vurgulanıyor. SBC'nin de bu bölünme sonucu ortaya çıktığı hatırlatılırken, adeta 'yavrusu tarafından yutulan' AT&T'nin, 30 milyon müşterisi olduğuna dikkat çekiliyor.