Audi'nin ilk cipi yollara çıktı

Alman lüks otomobil üreticisi Audi'nin satışa sunulmadan dünya çapında 17 bin civarında sipariş alan ilk SUV modeli Audi Q7 Türkiye'de Doğuş Otomotiv-Audi tarafından satışa sunuldu.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

NEVŞEHİR - Alman lüks otomobil üreticisi Audi'nin satışa sunulmadan dünya çapında 17 bin civarında sipariş alan ilk SUV modeli Audi Q7 Türkiye'de Doğuş Otomotiv-Audi tarafından satışa sunuldu. Aracın fiyatı üç litrelik dizel motorlu model için 95 bin avrodan 4.2 litrelik benzinli için 129 bin 549 avrodan başlıyor. Q7, lüks bir Sport Utiliyty Vehicle (SUV) yani cip. Doğuş Otomotiv Audi Pazarlama Müdürü Koray Bebekoğlu, Türkiye'de yılsonuna kadar 450 adet Q7 satmayı amaçladıklarını, hedeflenen adetlerin 250'sinin aracın piyasaya sunulmasıyla birlikte müşterisiyle buluşmaya başladığını söyledi. Bebekoğlu, aracı yeni model yılı olan ağustostan önce mayısta satışa çıkarabilmeleri için merkezin sadece Türkiye'ye özel 80 adetlik üretim yaptığını da belirtti.
İki aşamalı ikaz
Riskli durumlarda, örneğin eğer öndeki sürücü aniden kuvvetli fren yaparsa ve Audi Q7 kullanıcısı, belirli bir zaman içerisinde tepki vermezse, iki aşamalı ikaz devreye giriyor. Birinci aşama gösterge paneli üzerinde yanıp sönen belirgin bir kırmızı ışıkla desteklenen sesli ikazdan ibaret. İkinci aşamada, eğer sürücüden hâlâ tepki gelmezse, sistem fren sisteminde hızla üretilen basınç tarafından meydana getirilen sarsıntıyla sürücüyü uyarıyor. Aynı zamanda fren sistemi otomatik olarak basınçla takviye edilir, böylelikle sürücü fren pedalına bastığında tam fren performansı gecikme olmaksızın gerçekleşiyor. Arka tampondaki akıllı radar teknolojisi dünyada ilk kez yan ve arka alanını izleyerek dikiz aynasında beliren görüntüye ek olarak sürücüyü yaklaşan araçlara karşı uyarıryor. Sensörlerin menzili 50 metre. Eğer kiritik bölge içerisinde hemen hemen aynı hıza sahip başka bir araç hareket ediyorsa veya arkadan hızla bir araç yaklaşıyorsa, dış ayna yuvalarındaki sarı renkli ışık sürekli olarak yanar. Audi ileri park sisteminde arka görüş kamerası var. Bagaj kapısının tutamağına yerleştirilmiş kamera 130 derecelik görüş açısına sahip.
2007 hedefi 550 adet
Audi Q7, Türkiye'de ağıklıklı olarak BMW X5 ile yarışacak. Şirket, 2006 satış hedefi olan 450 adetle X5'in yaklaşık 500 adetlik satışını ilk etapta yakalamayı planlıyor. 2007 satışı 550 adet olarak tahmin ediliyor.
Doğuş Otomotiv Q7'nin deneme sürüşünü aracın ruhuna uyan bir bölgede, Kapadokya'da yine aynı ruhu besleyen oyunların yer aldığı bir programla gerçekleştirdi. Q7'yi test ederken araçla bölgeyi birlikte en iyi fotoğraflamaktan yön bulmaya, testi taşımaya yarayacak düzenek yapmaktan mağaralarda şifre aramaya yedi oyundan oluşan yarışma yapıldı.
Oyunların bir kısmının off-road parkurunda yapılması da asfalttan araziye aracı her türlü tanıma imkânı sundu.
Q7, Bratislava'da üretiliyor. Yıllık üretim adedini 50-60 bin adet olarak açıklayan Audi, talep nedeniyle 2007 için bu rakamı 70 bine çıkardı. Bu modelin yaşam eğrisi boyunca 450 bin adet satması öngörülüyor. Q7 almak isteyenler için bir diğer ilginç not da Audi fabrikalarında boyama aşamasında otomobillerin üzerindeki tozu almak için kuş tüyünden yararlanılıyor olması. Şirket bunun için Afrika'da bir çiftlik bile kurmuş.
Audi Q7'nin 4.2 lt V8 ve 3.0 lt TDI olmak üzere Euro 4 uyumlu iki motoru var. Sekiz silindirli 4163cc silindir hacmindeki benzinli motor, sıfırdan 100 km/sn'ye 7.4 saniyede çıkıyor, 244 km/s hız yapıyor. Ortalama olarak 100 km/s'te 13.6 lt yakıt tüketiyor. Altı silindirli 2967cc silindir hacmindeki dizel motor, 233 hp güç üretiyor, sıfırdan 100 km/sn'ye 9.1 saniyede çıkıyor, 210 km/s hız yapıyor. Ortalama 10.5 lt yakıt tüketiyor.