'Autoshow 2006 satışları artıracak'

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, 3-12 Kasım arasında düzenlenecek Autoshow 2006'nın durgun olan otomobil pazarındaki...

İSTANBUL - Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, 3-12 Kasım arasında düzenlenecek Autoshow 2006'nın durgun olan otomobil pazarındaki satışlara olumlu katkı yapacağını söyledi. Otomobil fuarlarının şirketlerin teknolojilerini taşıdıkları noktayı ifade ettiğini belirten Aybar, "2003 ve 2004 yıllarında düzenlenen otomobil fuarlarında da böyle olmuştu. Autoshow 2006, önümüzdeki dönemde satışları artıracaktır" diye konuştu.
Renault'nun Autoshow 2006 fuarında tanıtılacak otomobilleri hakkında bilgi veren İbrahim Aybar, bu yıl fuarda 21 model sergileyeceklerini açıkladı. Yılın son çeyreğinin otomotiv satışlarının yükseldiği bir dönem olduğunu vurgulayan Aybar, "Bu fuarın da kasım ayı başında gerçekleşmesi son aylardaki satışlar için önemli bir aktivite, bir tetikleyici unsur. Mutlaka bizi ve sektörde olan diğer markaları olumlu etkileyecektir. Renault Mais olarak biz dokuz yıldır binek otomobil pazarında lideriz" ifadesini kullandı.
'İstikrar yakalandı'
Türkiye'de binek, hafif ticari, orta ticari ve kamyon satışlarının 2003 yılından bu yana arttığını anlatan İbrahim Aybar şöyle konuştu:
"2004 yılında 697 bin, geçen yıl ise 710 bin araç satıldı. Bu yılın başında 600 bin civarında bir satış yapılacağını ancak artı ya da eksi yüzde 15 fark olabileceğini söylemiştik. Şuana kadar pazar yüzde 8.5 daraldı. Ancak yıl sonunda 600 binin üzerinde gerçekleşeceği netleşti. Bu bir istikrar ifadesi. Bundan sonra ise büyük bir çalkalanma beklemiyoruz. 2007 yılında da bu yılki satışa yakın bir rakam bekliyoruz."
37 yıldır Türkiye'de
Sözde Ermeni soykırımının inkârını suç sayan yasa teklifinin Fransa meclisinde kabul edilmesinin sektöre ve Renault'ya etkisinin sorulması üzerine de Aybar, şöyle dedi:
"37 yılı aşkın süredir Türkiye'de üretim yapan, Türkiye'de ürettiği ürünleri satan bir markayız. Biz ülkemizin pazarında varız ve ülkemizin gururu olarak bütün dünyaya ürünlerimizi başarıyla satıyoruz. Artık global pazarları konuşuyoruz."
İbrahim Aybar, fuarda yapılacak bir çekilişle bir kişiye Renault Clio III hediye edileceğini açıkladı. Fuarda 2 bin YTL değerinde indirim çeki verileceğini belirten İbrahim Aybar, bu çeklerin Türkiye'nin her yerinde kasım ayı boyunca geçerli olacağını sözlerine ekledi.