Avea ara bağlantı da indirim teklif edecek, faturalar düşecek

Avea ara bağlantı da indirim teklif edecek, faturalar düşecek
Avea ara bağlantı da indirim teklif edecek, faturalar düşecek

Akdemir, ara bağlantı ücretlerinin düşmesi teklifinde bulunacaklarını, bunun abonelere daha özgür konuşma fırsatı sunacağını söyledi.

Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - Avea , cep telefonu operatörlerinin birbirleri ile görüşmeleri sırasında alınan ara bağlantı ücretinin indirilmesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun ( BTK ) teklifte bulunacak.
BTK’nın bu talebe sıcak yaklaşması durumunda vatandaşın cep telefonu faturası da azalacak. Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, BTK’nın iki yıldır yaptığı ara bağlantı ücretlerinin 2011’de düşmesi için teklifte bulunacaklarını açıkladı. Akdemir, “Böylece abonelerin daha özgür konuşması sağlanacak” dedi.
Erkan Akdemir gazetecilerle bir araya geldiği iftar yemeğinde Avea’nın faaliyetleri ve önümüzdeki dönemde yapacağı operasyonlar hakkında bilgi verdi. Akdemir, Avea’nın batık alacaklarına ilişkin rakam vermekten kaçınırken, abonelerinden büyük bir kesimini oluşturan kamu kesiminin en fazla borcuna sadık olduğunu belirtti. 

‘İndirimi destekliyoruz’
Avea’nın gelirini en çok artıran operatör olduğunu ve Nisan ayında ara bağlantı ücretlerine yönelik yüzde 50’lik indirimle operatörler arasındaki görüşme trafiğinin arttığını kaydetti. Akdemir, “Ara bağlantı ücretlerinin düşüşüyle bizden diğer operatörlere yönelik trafik arttı ama onlardan bize gelen trafik daha çok arttı. Operatörler arası trafiğinin artması tüketicilere özgürlük getirdi. Bu nedenle ara bağlantı ücretlerindeki indirimi destekliyoruz” dedi. 

‘Trafik vergiyi artırır’
Akdemir, ara bağlantı indiriminin vergi gelirlerinde düşüşe neden olduğuna ilişkin görüşlerin gerçeği yansıtmadığını belirtirken, görüşme trafiğindeki artışın vergi düşüşünü engellediğini savundu. Akdemir, “BTK’nın yaptığı araştırmaya göre, ara bağlantı ücretlerinin düşmesiyle aramalar arttı, dolayısıyla artan trafikle vergi gelirleri de arttı. Ara bağlantıda ister istemez fiyatlar daha da geriye çekilecek. Biz ara bağlantı ücretlerinin daha da aşağı çekilmesini istiyoruz. Düşük ara bağlantı ücreti tüketicinin şebekeler arası aramalarını arttırır. İndirimden önce şebeke içi görüşme ücreti ile şebekeler arası görüşme ücreti arasındaki fark, 10 kattı. İndirimle bu fark, 4 kata düştü. Düzenleyici Kurulun önündeki hedeflerden biri budur. Eskisi gibi yüksek ara bağlantı kaleminden oluşan gelir modelleri sağlıklı değil. 4-5 sene öncesinde GSM operatörlerinin gelirlerinin yüzde 20’si bu kalemden oluşuyordu. Bu, şu anda tek haneli rakamlara düştü” dedi.

‘Operatörler düzenlenmeli’
Bu arada Akdemir, BTK’nın yapacağı düzenlemeleri operatöre göre yapması gerektiğini savunurken, şunları söyledi: “BTK’dan en büyük talebimiz asimetrik düzenlemedir. Her operatöre aynı düzenleme yapılmamalı. Aslında düzenleme, hakim, güçlü olan operatör için yapılır. Sektörde birinci sıradaki operatöre yapılan düzenleme ikinci ve üçüncü sıradaki operatörler için yapılamaz. Herkese eşit yapılan uygulama, adil uygulama değildir. Bu çerçeveye uygun düzenleme yapılırsa piyasa orta vadede kendini düzeltecektir” 

‘Abone bilgileri açılsın’
Akdemir, operatörlerin son dönemde artış gösterdiğini ileri sürdükleri batık alacaklarına ilişkin şu öneride bulundu: “Bankaların yaptığı gibi Türkiye ’deki tüm operatörler de abone bilgilerini açsınlar. GSM abonelerinin bilgilerinin yer alacağı ‘kredi skorlama merkezi’ kurulsun ve bu BTK’da olsun. Bunu diğer operatörler de desteklesin. Biz sadece Avea olarak değil Türk Telekom gurubu olarak destekliyoruz.” 

‘Gerçek 3G’li 800 bin kişi’
BTK’nın 2010 ikinci çeyrek raporunda 3G kullanıcısı sayısının 11.4 milyon olarak gösterildiğinin hatırlatılması üzerine Erkan Akdemir, gerçek 3G kullanıcısının sayısının çok daha düşük olduğunu bildirdi.
Data hattı kullananların gerçek 3G kullanıcısı olarak görülmesi gerektiğini aktaran Akdemir, Bunun sayısının da 800 bin civarında olduğunu bildirdi. Avea Genel Müdürü Akdemir, Avea Jet abonesinin sayısının ise 200 bin civarında olduğunu açıkladı.