Avea 'İş'ten kaçtı

Avea 'İş'ten kaçtı
Avea 'İş'ten kaçtı
Türk Telekom'un yüzde 81,37, İş Bankası Grubu'nun ise yüzde 18,63 paya sahip olduğu Avea'nın olağanüstü genel kurul toplantısında alınan karar, İş Bankası'nın şirketteki payını neredeyse yarı yarıya azalttı. Avea'nın...
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Türk Telekom’un yüzde 81,37, İş Bankası Grubu’nun ise yüzde 18,63 paya sahip olduğu Avea’nın olağanüstü genel kurul toplantısında alınan karar, İş Bankası’nın şirketteki payını neredeyse yarı yarıya azalttı. Avea’nın 28 Şubat’ta yapılan olağanüstü genel kurulunda, şirketin 7 milyar 115 milyon lira olan sermayesinin güçlendirilmesi için, aynı anda sermaye azaltımı ve bedelli sermaye arttırımı kararı alındı. Bu karar gereği Avea’nın sermayesi önce, geçmiş yıllar zararlarından karşılanmak üzere 3 milyar 295 milyon lira azaltılarak 3 milyar 820 milyon liraya indirilecek. Ardından sermaye tekrar 3 milyar 295 milyon lira bedelli arttırılarak 7 milyar 115 milyon liraya çıkarılacak.
Bu sermaye arttırımına bağlı olarak 1 milyar 80 milyon lira emisyon primi ödenecek. Türk Telekom, Avea’nın, Trakya Yatırım Holding ve Efes Holding dışındaki İş Bankası Grubu şirketlerinin bu sermaye arttırımına katılmayacağını bildirdi. Bu durumda da kullanılmayan rüçhan haklarının tamamını Türk Telekom kullanacak. Operasyonun ardından Türk Telekom’un Avea’daki payı yüzde 81,37’den 90’a çıkarken, İş Bankası Grubu’nun payı ise yüzde 18,63’ten 10’a inecek. Bu operasyon çerçevesinde ortaklar tarafından Avea’ya ödenecek tutar 4 milyar 375 milyon lira olacak. Türk Telekom, bu ödemeyi, Avea’nın şirkete olan borçlarının geri ödenmesinde kullanacağı için nakit çıkışı yapmadan gerçekleştirecek.

Adım adım operasyon
* Avea’nın 7 milyar 115 milyon lira olan sermayesi 3 milyar 295 milyon lira azaltılarak 3 milyar 820 milyon liraya indirilecek.
* Sermaye azaltımının hemen ardından tekrar 3 milyar 295 milyon liralık bedelli arttırım yapılarak Avea’nın sermayesi 7 milyar 115 milyon liraya çıkarılacak.
* Avea’ya 1 milyar 80 milyon lira emisyon primi ödenecek.
* Avea’ya yapılacak toplam nakit ödeme 4 milyar 375 milyon lira olacak.
* Türk Telekom bu operasyonla şirketteki payını yüzde 81,37’den 90’a çıkaracak.
* Türk Telekom payını arttırırken Avea’nın borçlarına sayacağı için ödeme yapmayacak.
* Sermaye arttırımına katılmayan İş Bankası Grubu’nun payı yüzde 18,63’ten 10’a inecek.

bigPara.com