Avea'da kontrol artık Türk Telekom'a geçti

Türk Telekom, Telecom Italia ile Avea'daki hisselerinin tamamını satın almak üzere 500 milyon dolara anlaştı. Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Türk Telekom Avea'da yüzde 81 hisse sahibi olacak.

İSTANBUL - Türk Telekom, Telecom Italia ile Avea'daki hisselerinin tamamını satın almak üzere 500 milyon dolara anlaştı. Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Türk Telekom Avea'da yüzde 81 hisse sahibi olacak.
Hisse devri gerçekleştikten sonra Avea Yönetim Kurulu'nun, sekizi Türk Telekom, ikisi İş Bankası tarafından atanacak 10 kişiden oluşacağı belirtildi. Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, hisse değişiminin Türkiye mobil sektörüne olumlu etkileri olacağını söyledi. Doany, "Türk Telekom bu anlaşmayla Avea'da tam kontrole sahip olacak ve pazardaki konumunu güçlendirmeye yönelik desteği sağlayacaktır" dedi. Doany, bu hisse değişikliğinin,Türk Telekom ve Avea'nın değerini yükselteceğini vurguladı. Avea hisselerinin devrinin birkaç hafta içerisinde, ilgili kurumların onaylarının ardından tamamlanması bekleniyor.