Avea'dan ilk operasyonel kâr

Gelirlerini geçen yıla göre yüzde 30 -35 artırırken giderlerini azaltan Avea, ilk defa operasyonel kârlılık elde etti. Şirket, abone sayısını da 6 milyondan 7.5 milyona çıkarttı.

İSTANBUL - Gelirlerini geçen yıla göre yüzde 30 -35 artırırken giderlerini azaltan Avea, ilk defa operasyonel kârlılık elde etti. Şirket, abone sayısını da 6 milyondan 7.5 milyona çıkarttı. Aylık abone alış hızının da yükseldiğini söyleyen Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan, "Operasyonel kârlılık ve abone sayısı açısından hedeflerimizin üzerinde gidiyoruz ama abone gelirleri çok hızlı artmıyor" dedi. Avea'nın CeBIT Bilişim Eurasia'da tanıtacağı servisler hakkında bilgi vermek üzere düzenlenen toplantıda konuşan Türktan, "Avea'nın 40 milyon abonelik GSM pazarında geçen yıl yüzde 14 olan payı yüzde 15 oldu" diye konuştu.
Şirketin abone kayıp oranlarında da Türkiye ortalamasının altında olduğuna dikkat çeken Türktan, şunları söyledi: "Geçen yıla göre bu yılın ilk yarısında yüzde 30-35 gibi bir büyümeye eriştik. Giderlerimiz sadece yüzde 16 arttı. Daha fokus harcamalar yapıyoruz. Yatırımlarda ortak organizasyon kurduk. Aylık abone alımında hızlı bir büyüme içindeyiz ancak abone gelirleri aynı hızda artmıyor. GSM operatörlerinin gelirlerinin çoğunluğu konuşma ve kısa mesajdan geliyor bu da gelirleri yükseltmiyor. Katma değerli servislerin payı arttıkça gelirler yükselecektir. Katma değerli servislerin gelirlerdeki payı yüzde 5 ile 7 arasında değişen seviyelerde. Ancak gençler konuşmaktan çok katma değerli servisleri kullanmayı tercih ediyor."
'Fırsat penceresi' açtık
Şu anda pazardaki rakiplerinin ortaklık, genel müdür değişikliği gibi problemler yaşadığını ancak her şirkette sorunların geçici olduğunu vurgulayan Cüneyt Türktan, rakiplerine karşı kendilerinin bir 'fırsat pencere'si açtıklarını aktardı. Türktan, bu dönemde sağlam bir yapı kurarak büyüyebileceklerini anlattı.
Yüksek ses kalitesi
Halka arz konusuna da değinen Cüneyt Türktan, "Gelecek yıl zor. Yönetici olarak baktığımda iki-üç yıl gibi zamanımız olabilir. Ortaklar arasında 2011'e kadar yapılması gibi bir madde var" açıklamasını yaptı.
Cüneyt Türktan, Avea'daki gelişmeler hakkında da şu bilgileri verdi: "İçinde bulunduğumuz yılın başında 6 binlerde olan baz istasyonu sayısı son rakamlarla 7 bin 50'ye ulaştı, Türkiye nüfusunun yüzde 84'ünü kapsar hale geldik. Yıl sonu hedefimiz 7 bin 650 baz istasyonu ile alanı daha da genişletmek. Ses kalitesini artıran AMR sistemi Avea şebekesinin yüzde 80'inde aktif hale geldi. AMR yıl sonunda tüm şebeke genelinde aktif olacak. Hızlı data servisi (EDGE) kapsama alanı şu anda nüfusun yüzde 60'ına kadar ulaşmış durumda. Yıl sonunda şebekede yoğun olarak kullanılabilecek."
Yenilikler CeBIT'te
Bu yıl CeBIT Bilişim Eurasia fuarına iddialı hazırlanan Turkcell, burada 3G (üçüncü nesil) teknolojisini ziyaretçilere tanıtacak. Birkaç gün önce tanıtıma başlanan katma değerli servisler 'bidünya' da fuarın gözde hizmetleri arasında olacak. Türktan, 'bidünya'nın iki-üç gün içinde abonelerinin WAP bağlantısı ve katma değerli servis kullanımının yüzde 40 arttığını açıkladı.
'3G'de ortak yatırım yapılmalı'
Cüneyt Türktan, üçüncü nesil iletişim sistemine geçiş için Türkiye'deki GSM operatörlerinin ortak altyapı kurmalarının akılcı bir yol olacağını söyledi. Her operatörün bu alan için birer milyar dolarlık yatırıma ihtiyaçları olacağını belirten Türktan, "Türkiye, bu konuya hazır değil. Ekipman fiyatı düşsün, 3G cihazları gelsin, başarılı örnekleri görelim diye düşünüyorum. Öncelik numara taşınabilirliğinde olmalı" dedi.