Avea'dan yatırım atağı

Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Cüneyt Türktan, bu yıl 300 milyon dolarlık yatırım kararı aldıklarını açıkladı.

İSTANBUL - Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Cüneyt Türktan, bu yıl 300 milyon dolarlık yatırım kararı aldıklarını açıkladı. Avea'nın, Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin satışına dair sürecin tamamlanmasının ardından ilk yönetim kurulu toplantısında genel müdürlüğüne getirilen Cüneyt Türktan, soruları yanıtladı. Türktan, şunları söyledi: "300 milyon dolarlık yatırım kararı aldık. Bunun 250 milyon doları altyapıya gidecek. Diğer 50 milyon dolar, sistemlerimizin geliştirilmesi için kullanılacak."
Kurumsal bir yapıya da gideceklerini, kurumsallaşma hedefini çizdiklerini belirten Türktan, "Bunun devamı halka arz olabilir, uluslararası olabilir, içeride olabilir" dedi. Türktan, Avea'nın sektörde geçen sürede hedeflenen kârlılık ve abone sayısına bir türlü ulaşamadığının anımsatılması üzerine de, şöyle konuştu:
'Vodafone tutarlı rakip'
"Avea'da önce Aria-Aycell dönemi vardı. Bir birleşme oldu. Şimdi üçüncü dönemdeyiz. 1800 frekansına geç girdik. Piyasaya üçüncü, dördüncü operatör olarak girdiğiniz zaman zorluklar oluyor. Yatırım kararlarını hızlı alıp kısa sürede uygulamaya koymak gerekiyor."
Cüneyt Türktan, abone sayılarının 6.5 milyon olduğunu açıkladı. Telsim ihalesinde en yüksek teklifi veren Vodafone'nun sektöre yeni bir oyuncu olarak katılımını da değerlendiren Cüneyt Türktan, sektörde kendini kanıtlamış, sadece mobil sektöre odaklanan dünyanın en büyük firmalarından birinin Türkiye'ye gelmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi. Cüneyt Türktan, Türk Telekom'un özelleşmesi, Vodafone'un gelmesi ile Türkiye'de yeni bir sayfa açıldığını, tutarlı bir rekabet içinde olan Vodafone'un, müşterilerin gelişmesi ve sektörde çalışanların eğitilmesi açısından da güzel bir rol oynayacağını belirtti.