Avea'ya destek TT'den geliyor

Aria ve Aycell birleşmesinin sancılarını atlatan Avea'nın Genel Müdürü Cüneyt Türktan, yoğun rekabetin yaşandığı alanda önlerindeki en zorlu engelleri aştıklarını söyledi.
Haber: M. Serdar KUZULOĞLU / Arşivi

ANKARA - Aria ve Aycell birleşmesinin sancılarını atlatan Avea'nın Genel Müdürü Cüneyt Türktan, yoğun rekabetin yaşandığı alanda önlerindeki en zorlu engelleri aştıklarını söyledi.
Tarifeler, düzenlemeler, üçüncü nesil ve pazar payı konusunda açıklamalarda bulunan Türktan, Avea olarak rakiplerinden farklı olarak gündemlerinde yer alan kamu çalışanlarına ait hatlarla ilgili düzeltmeler yapmaya başladıklarını açıkladı. Firma verilerine göre öğrenci grubuyla birlikte müşteri tabanının en büyük dilimlerinden birini oluşturan kamu abonelerine ait ücretsiz tarifelerde aylık ortalama konuşma süresi 570 dakikayı buluyor.
Türktan'a göre ortaklık halinde oldukları 19 milyon aboneli Türkiye'nin en büyük şirketlerinden Türk Telekom ile rekabet kuralları çerçevesinde yürütülecek satış ve pazarlama faaliyetleri de olumlu sonuçlara gebe. Şu an hizmet veren 3 bin Türk Telekom noktasının 6 bin Avea satış noktasıyla çapraz pazarlama yapmasının çalışmalarında son dönemece girilmiş durumda.
Avea'nın büyük önem verdiği bayi eğitimi ve altyapı güncellenmesi de Türktan'a göre tamamlanmış durumda. 300 milyon dolara mal olan bu çalışmanın avantajlı tarifelerle hızlı abone artışı yaratması bekleniyor.
Türktan dönem dönem hararetlenen abone yarışında sektörün sağlıklı verilere sahip olmadığını iddia ediyor. "Turkcell'in halka açık yapısı belirli bir oranda bilgilenmemizi sağlıyor ancak Telsim'in abone rakamları ve aktif abonelik kriterlerinden hiçbir zaman emin olamadık" diyen Türktan pazarda hâlâ 10-15 milyon kişilik yeni abone potansiyeli olduğunu söylüyor. Avea'nın bu kitleyi kazanmaktaki stratejisiyse ucuz tarife değil gerçek bedeli karşılığı makul tarifelerle; istikrarlı kalitede hizmet sunmak.
'Çatlak ses çıkar'
Pazar lideri Turkcell'in uzun bir süredir genel müdür atayamaması konusunda "Şefi olmadan da bir süre dev orkestralar bir şey çalabilir ama sonra çatlak sesler duyulmaya başlar" yorumunu yapan Türktan yakın gelecekte çok şeyin değişeceğini söylüyor.
2007'de ihaleye açılacak yeni nesil cep telefonu frekansı 3G konusunda Türktan'ın en büyük endişesi rekabette geri kalmama telaşıyla operatörlerin yatırım yarışına girerek zarar etmesi. 300 milyon dolardan düşük olmayacağını düşündükleri ihale bedeline öncü kullanıcıların yer alacağı İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirleri kapsama alanına almanın bedelinin de ekleneceğini hatırlatan Türktan, Avea olarak fizibilite çalışması yapmakta bile zorlandıklarına dikkat çekiyor.
'Ortak yatırım olabilir'
Bu alanda ortak altyapı yatırımlarının gündeme gelmesinin herkes için olumlu yansımaları olacağını belirten Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan 3G telaşından önce mevcut altyapıyla bile sunulacak daha birçok hizmet olduğunu savunuyor.