AvivaSA'da hedef 1 milyar dolar

AvivaSA'da hedef 1 milyar dolar
AvivaSA'da hedef 1 milyar dolar

Meral Eredenk, Haluk Dinçer ve Uğur Gülen sigorta sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sigorta sektöründe değer katacak fırsatlarla ilgilenecek olan Sabancı Grubu, AvivaSA'da halka arz için

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, sigorta sektörünün grubun stratejik büyüme alanlarından biri olduğunu belirterek, bu alanda değer yaratma potansiyeli olan tüm fırsatlarla ilgileneceklerini söyledi. Dinçer, holding bünyesinde yer alan Aksigorta ve AvivaSA’nın yöneticileriyle birlikte düzenlediği basın sohbet toplantısında ekonomideki ve sektördeki gelişmeleri değerlendirdi. 1 Ocak 2013’ü sektör açısından dönüm noktası olarak nitelendiren Dinçer, 2014 yılı sonuna doğru AvivaSA’yı 1 milyar dolar piyasa değerine ulaştığı takdirde halka arz etmeyi planladıklarını, bu değere ulaşılamaması durumunda halka açılmayacaklarını kaydetti.
Aksigorta ve AvivaSA olarak piyasada değer yaratacak her türlü fırsatı değerlendireceklerini ifade eden Dinçer, “Şirket alımlarıyla ilgilenir misiniz” sorusunu, “İlgileniriz tabii. Sektörde elementer tarafta 35-36 şirket var. Önümüzdeki 10 yıllık dönemde yarı yarıya azalacağını düşünüyoruz” şeklinde yanıtladı.
Türkiye ’nin dünyada 16. büyük ekonomi olduğunu, sigorta sektörünün ise elementerde 30, emeklilik fonlarında 43. sırada yer aldığını belirten Dinçer, gelecek 10 yılla elementer tarafta 4-5 kat büyüme, bireysel emeklilik tarafında da 15-20 kat büyüme beklediklerini söyledi.

Faizsiz ürünler BES’e katılımı arttırır 

BES’te yapılan değişikliklerin katılımcı sayısını arttırmada sektöre önemli katkı yapmasını beklediklerini ifade eden AvivaSA Genel Müdürü Meral Eredenk ise BES’te yeni altın , kıymetli maden, sukuk gibi faizsiz ürünlerin kullanılmaya başlamasının da katılımcı sayısını arttırmasını beklediklerini söyledi.

Kanser ve kalp riski korkuttu

Meral Eredenk, sağlık sigortasından farklı olarak kalp, travma, böbrek rahatsızlıkları ve kanser gibi hastalıkları kapsayan ‘Tehlikeli Hastalıklar Ürünü’nün en hızlı büyüyen ürünleri olduğunu bildirdi. Eredenk, bu ürüne 6 ayda 45 bin kişinin başvurduğunu söyledi. 5, 7 ve 12 hastalık adedinin bulunduğu 3 ayrı paketlerinin olduğunu belirten Eredenk, “En temelinde prostat ve meme kanseri var. Ondan sonrakinde kalp var” dedi.

bigPara.com