Avro, doların tahtını sarsıyor

Dolar, dünya merkez bankalarının rezervlerindeki dolar cinsi varlıkları azaltmalarına ilişkin kaygıların etkisiyle değer kaybediyor.

LONDRA - Dolar, dünya merkez bankalarının rezervlerindeki dolar cinsi varlıkları azaltmalarına ilişkin kaygıların etkisiyle değer kaybediyor. Dünyanın en geniş dördüncü rezervine sahip Güney Kore Merkez Bankası, farklı para birimlerinden varlıklarla rezervini değiştireceğini açıkladı. Bu açıklama, uluslararası piyasalarda zaten zayıf olan doları avro karşısında gün içerisinde 1.3238 seviyesine kadar geriletti. Bu arada Rusya ve Hindistan'ın da döviz rezervlerinde benzer bir değişikliğe gidebileceği yönünde beklentiler bulunuyor.
Mellon Financial'dan döviz rezervleri bölümü başkanı Ian Gunner, "Kore'nin açıklaması, dolardaki eğilimin zaten zayıflamaya başladığı bir dönemde geldi" dedi.
Birçok işlemci, piyasanın, doların 2005 başından itibaren aralık ayında avro karşısında gördüğü rekor düzeylerden toparlanması karşısında hazırlıksız yakalanmasının ardından satış yapmak için bahane aradığını belirtti.
Doların, geçen hafta açıklanan güçlü ABD verilerinden olumlu etkilenmemesi de yıl başından bu yana görülen çıkış sürecinin hızını kaybettiği kuşkularını da artırmıştı. Bahreyn Merkez Bankası Başkanı da uluslararası rezervde avro payının artacağını düşündüğünü belirtti.