Avro referandum mağduru oldu

Fransa'da yapılan Avrupa Birliği Anayasası'nda 'Hayır' sonucunun çıkmasının ardından pazartesi günü düşüşe geçen avro dün de değer yitirmeye devam etti.

İSTANBUL - Fransa'da yapılan Avrupa Birliği Anayasası'nda 'Hayır' sonucunun çıkmasının ardından pazartesi günü düşüşe geçen avro dün de değer yitirmeye devam etti. Son 7 ayın en düşük düzeyine inen avro '1.2450 dolarlık' kritik seviyeyi geçerek 1.2371 dolara kadar düştü. Ardından Dominique de Villepin'in başbakan adaylığının açıklanmasından sonra 1.2343'e kadar geriledi. Yatırımcıların Fransa'daki 'Hayır' oylarının oranının yüksekliği ve bugün Hollanda'da benzer sonucun çıkacağından emin olmaları nedeniyle bir belirsizlik ortamına girildiğine inandıklarını belirten uzmanlar avroda düşüşün durmayacağını ifade ediyor.
Uzmanlara göre, dönemsel faktörler de dolar lehine bir seyir izliyor. Avro bu arada Japon Yeni'ne karşı da 133.85 ile son 3.5 ayın en düşük düzeyine geriledi. Uzmanlara göre anayasaya hayır sonucu, avronun değer kaybında ekonomideki yavaşlama ve siyasi belirsizlik gibi faktörlerle birlikte etkili oldu.