Avrupa ABD'ye yardıma hazır

Avrupa, Katrina Kasırgası nedeniyle Meksika Körfezi'ndeki petrol kuyuları ve rafinerileri zarar gören Amerika Birleşik Devletleri'nin imdadına koşuyor.

PARİS- Avrupa, Katrina Kasırgası nedeniyle Meksika Körfezi'ndeki petrol kuyuları ve rafinerileri zarar gören Amerika Birleşik Devletleri'nin imdadına koşuyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin hükümetleri kasırga nedeniyle petrol sıkıntısı yaşanmaması için stratejik rezervlerinden ABD'ye petrol gönderecekleri açıkladı. İspanyol ve Alman hükümetleri de Uluslararası Enerji Ajansı'nın koordinatörlüğünde başlatılacak çalışmalara katkıda bulunacağını açıkladı.
Bush tasarrufa çağırdı
Kasırga yüzünden Meksika Körfezi'ndeki rafinerileri devre dışı kalan ABD'nin stratejik rezervlerinde Avrupa ülkelerinin aksine yalnızca ham petrol ve motorin var. Rafinerilerin bir bölümü devre dışı kaldığı için petrol ürünlerinde sıkıntı yaşandı. Petrol fiyatının geçen hafta bu nedenle yüzde 20 oranında arttığı ABD'de Başkan Bush vatandaşlarını tasarrufa çağırmıştı. Alman Şansölyesi Gerhard Schöeder ABD'ye destek olacaklarını belirterek "Eylül ayı boyunca ABD'ye her gün 2 milyon varil petrol ürünü göndereceğiz. Dünyanın bu sıkıntıyı aşmak için gerekli rezervi olduğunu düşünüyorum" dedi. Galler'deki AB Dışişleri Bakanları toplantısına katılan AB Genel Sekreteri Javier Solana da "ABD'nin tüm ihtiyaçları karşılanacaktır" diye konuştu.
İspanyol Sanayi Bakanlığı sözcüsü de Uluslararası Enerji Ajansı'nın yapacağı çağrıya olumlu cevap vereceklerini belirterek "Ancak yükün dengeli paylaşılmasını istiyoruz" dedi. AB'nin, ABD'nin yardımına koşacağı haberleri üzerine petrol fiatları 1.07 dolar düşüşle 68.4 dolara indi. Ancak AB yardımının gemi sayısının yetersizliği nedeniyle ABD'ye en az 10 günde ulaşılacağı belirtiliyor.
Uluslararası Enerji Ajansı sözcüsü ise yardım konusunda resmi açıklama yapmamakla birlikte konuyla ilgili ABD ile görüşmelerin sürdüğünü ifade etti. 1973'teki petrol krizinin ardından kurulan Uluslararası Enerji Ajansı her ülkenin 90 günlük petrol rezervi tutmasını tavsiye ediyor.