Avrupa, ABD'yi 20 yıl geriden izliyor

Avrupa'da 18 milyon dolayında işletmeyi temsil eden Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Derneği Eurochambers tarafından hazırlanan bir rapor, Avrupa Birliği'nin (AB) ekonomik alanda ABD'yi yirmi yıl geriden izlediğini orataya koydu.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Avrupa'da 18 milyon dolayında işletmeyi temsil eden Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Derneği Eurochambers tarafından hazırlanan bir rapor, Avrupa Birliği'nin (AB) ekonomik alanda ABD'yi yirmi yıl geriden izlediğini orataya koydu. Rapora göre AB'nin ABD'yi yakalayabilmesi için onlarca yıl gerekecek.
Eurochambers raporu 22 Mart'ta birlik ekonomisinin nasıl ayağa kaldırılabileceği konusunun masaya yatırılacağı bir zirvede bir araya gelecek olan AB liderlerine 'uyanın' mesajı vermeyi hedefliyor. AB'nin en önemli sorunlarından biri olan istihdam konusunda raporda yer alan verilere bakıldığında birliğin şu anki performansının ABD'nin 1978'te yakaladığı düzeyle eşit olduğu görülüyor. AB'nin bu açığı kapayabilmesi için raporun öngördüğü tarih ise 2023.
Kişi başına düşen gelirde ise durum daha vahim. Rapora göre AB'nin bu alanda ABD'yi yakalayabilmesi ve aradaki açığı kapayabilmesi için öngörülen tarih 2072. Araştırma ve geliştirme alanında ise AB neredeyse 'kayıp'. Çünkü bu alandaki açık ancak 2123 yılında kapanabilecek.
Raporu açıklayan Eurochambers Genel Sekreteri Arnaldo Abruzzi, 'açık kapama mücadelesi'nin en iyi ihtimalle onlarca yıl süreceğini söyledi.