Avrupa basını kızgın: Rusya Soğuk Savaş başlattı

Ukrayna ile Rusya arasındaki kriz, doğalgazda bağımlı olan Avrupa'yı korkuttu. Basın tek sesti: AB, Rusya'ya olan enerji bağımlılığından kurtulmalı. Moskova doğal kaynaklarını kullanarak yine Soğuk Savaş başlattı. Şantaja boyun eğmeyelim...

LONDRA/PARİS - Rusya'nın yüzünü Batı'ya dönen Ukrayna'yı doğalgaz vanasını kısarak cezalandırması, Avrupa'yı yeni enerji krizi ve Soğuk Savaş korkusuyla tir tir titretiyor. Moskova'nın doğal kaynaklarını silah gibi kullanarak yeni Soğuk Savaş çıkardığı yorumlarından geçilmeyen Avrupa basını, AB'yi Rusya'ya olan enerji bağımlılığından kurtulması gerektiği yönünde uyardı.
Britanya'nın sağ eğilimli The Times gazetesi, başyazısında, 'Gaz: Yeni Soğuk Savaş'ta Moskova'nın Silahı' başlığını attı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukraynalı turuncu devrimcilere karşı rövanşı almaya kalkışmasının, en azından serbest piyasa ekonomisi adına egemen pozisyonunun istismarı konusunda kabul edilemez davranış olduğunu savunan gazete, krizin tam Rusya'nın G-8 dönem başkanlığını üstleneceği ve enerji güvenliğini ana gündem maddesi yapacağı sırada patlak verdiğine dikkat çekti. Krizin, 1973'teki petrol boykotunun Araplar için felaket olması gibi uzun vadede Kremlin için de felaket olabileceği ve Batı'dan uzaklaşmasına yol açabileceği uyarısı yapıldı. Bunun Avrupa için ders olduğu, enerji kaynakların asla sadece Rusya'ya bağlı olunmaması gerektiği belirtildi.
Daily Telegraph ise, 'Batı Rusya'nın kabadayılığına boyun eğmemeli' başlığını atarken, "Kremlin'in yöntemi, modern dünyada affedilemez ortaçağ taktiği. Batı şantaja bir kez boyun eğerse, arkası gelir. Bu sefer ekonomik nitelikli ikinci Soğuk Savaş, Batı'nın ihtiyacı olan en son şey" dedi.
'Lider gibi davranmalı'
İş çevrelerinin gazetesi Financial Times da, "Avrupa, ABD ve Japonya, Putin'e, dünya liderleri arasındaki yerini korumak istiyorsa onlar gibi davranması gerektiğini söylemeli" diye çıkıştı. Moskova'nın eski Sovyet cumhuriyetleriyle imzaladığı ayrıcalıklı gaz anlaşmalarına son verme hakkının bulunduğu, ancak Kremlin'in bunun için siyasi gerekçeler öne sürdüğü belirtildi. "Rusya'nın kararının ardında, marttaki Ukrayna seçimlerini etkileme çabası yatıyor. Moskova, hem turuncu devrim nedeniyle Kiev'i cezalandırmak hem de Ukraynalı seçmenlere, 'Rusya'dan uzaklaşmak, hayatınızı zorlaştırır' mesajını vermek istiyor olabilir" denildi. Moskova'nın güç gösterisi karşısında AB'nin daha entegre bir enerji politikası benimsemesini isteyen gazeteye göre, Kremlin'e ilk yanıt, eski Alman Başbakanı Gerhard Schröder'in Gazprom'un Almanya'ya doğrudan inşa edeceği doğalgaz hattına başkanlık kararını gözden geçirmesi olmalı.
Enerjinin süper gücü
Sol eğilimli The Independent, 'Avrupa kıtasının enerji alanında Rus gazına korkutucu bağımlı olduğuna' dikkat çekerek, "Rusya artık askeri bir dev olamaz, ancak enerjide bir süper güç haline geldi" saptaması yaptı. Rusya'nın devraldığı G-8 başkanlığının da, Putin'in güvenilir ortak olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği gibi ciddi sorunla başladığını belirtti. Köşe yazarı Mary Dejevsky ise, Batı'yı eleştirdi.
Rusya'yı doğal kaynaklarını silah gibi kullandığı için eleştiren Batı'nın da aynı şeyi yaptığını yazan Dejevsky, "Peki ya silahlı kuvvetlerin ve doların gücü için ne demek gerekiyor? Bu avantajları silah olarak kullanmak daha saygı duyulması gereken bir şey mi? En önemlisi ABD ve diğerlerinin yere göğe sığdıramadığı serbest piyasa ekonomisinin kurallarına ne demeli" diye sordu. Gaz krizini manşetine taşıyan Fransız basınında, sağcı Le Figaro, "Putin, Avrupa'yı zorda bıraktı" diye sitayişte bulunurken, solcu Liberation enerjide Rusya'ya bağımlılığa ilişkin endişeleri aktarıp "Avrupa, Rusya'nın insafına kaldı" dedi.
Solcu Le Monde, ABD'nin Rusya'ya tepkisini öne çıkarttı. Komünist L'Humanite, "Bu güç oyununun barbarlığı gerçekten rahatsız edici. Açık enerji savaşının ilk perdesi başlamış görünüyor. Üstelik bunu kendilerini dünyanın efendileri addeden ülkelerin oluşturduğu G-8'in başkanlığını devralan ülke yapıyor. Bu yüzyılda, fosil yakıtlar açısından zengin ülkeler ellerindeki bu gücü kötüye kullanmaya meyledecek" dedi. İş aleminin gazetesi La Tribune, "Avrupa Rus gaz savaşında rehin alındı" dedi. (aa, afp)