Avrupa Birliği es geçildi gözler yabancılarda

Mali piyasalar haftanın ilk günü Avrupa Birliği dışişleri bakanları toplantısı gölgesinde kaldı. Toplantı öncesinde tırmanan anlaşmazlık nedeniyle tedirgin bir bekleyişe giren mali piyasalar öğleden sonra Dışişleri Bakanı Gül'ün Lüksemburg'a gideceğinin açıklanmasıyla rahatladı.

İSTANBUL - Mali piyasalar haftanın ilk günü Avrupa Birliği dışişleri bakanları toplantısı gölgesinde kaldı. Toplantı öncesinde tırmanan anlaşmazlık nedeniyle tedirgin bir bekleyişe giren mali piyasalar öğleden sonra Dışişleri Bakanı Gül'ün Lüksemburg'a gideceğinin açıklanmasıyla rahatladı. Ancak ilk olumlu tepkilerin ardından fiyatlar neredeyse eski seviyelerine döndü. Dolar paritenin verdiği destekle günü 1.1 YKr artışla 1.5520 YTL'den tamamladı. AB sorunun'un çözülmesine en sert tepkiyi vererek 35.107'ye yükselen İMKB ise kâr satışlarına yenilerek günü 472 puan düşüşle 34.330'dan kapattı. Hazine'nin ihalelerine endekslenen bono piyasasında ise AB ile ilgili gelişmelere tepkiler zayıf kaldı. 9 Nisan 2008 vadeli tahvilin faizi günü 0.14 puanlık düşüşle yüzde 17.75'ten kapattı.
Bu arada Hazine, 8.5 milyar YTL'lik iç borç ödemesi öncesinde dün düzenlediği üç ay vadeli bono ihalesinde yüzde 16.72, altı ayda bir değişken faiz ödemeli beş yıl vadeli tahvil ihalesinde ise yüzde 16.70 faizle, kamuya satışlar da dahil toplam 2.8 milyar YTL borçlandı. Yarın 8.5 milyar YTL iç borç ödeyecek olan Hazine, bugün ise 9 Nisan 2008 vadeli gösterge tahvili yeniden ihraç edecek.