Avrupa Birliği son uyarıyı yaptı

Avrupa Birliği Çin'e son uyarısını yaptı ve iki kategoride Avrupalı üreticilerin 'telafi edilemez' zararını önlemek için kota uygulamakla tehdit etti.

İSTANBUL - Avrupa Birliği Çin'e son uyarısını yaptı ve iki kategoride Avrupalı üreticilerin 'telafi edilemez' zararını önlemek için kota uygulamakla tehdit etti. Financial Times'ın haberine göre Avrupa Birliği Komisyonu Çin'den yapılan tişort ve keten ipliği ithalatının Avrupalı üreticilerin varlığını, kârlılığını ve istihdamını zora soktuğunu belirterek gelişmelere göz yumulamayacağını açıkladı. Komisyona göre keten iplik üretimi AB'de bu yıl yüzde 25, bu alandaki istihdam yüzde 13 geriledi. Çin'den AB üyesi ülkelere yapılan tişort ihracatı yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 187, keten iplik ihracatı ise yüzde 56 arttı.
Barosso: Daha ileri gideriz
Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Baroso, topluluk pazarını Çin tekstilinin istilasından korumak için daha önce ilan ettikleri önlemlerin daha fazlasını da uygulamaya sokabileceklerini söyledi. Birkaç hafta önce Çin Devlet Başkanı Hu Jintao'ya 'çok sert' bir mektup gönderdiğini belirten Barroso "Tekstil pazarımızdaki bozulma nedeniyle kendisinden bu gidişe müdahale etmesini istedim" dedi. Çin'in önlem alacağını umduğunu belirten Barroso aksi takdirde sert önlemler alacaklarını söyledi. Barroso'nun çağrısını Çin'in cevapsız bırakması durumunda AB ilk etapta tişort ve keten iplikte yüzde 7.5 ihracat kısıtlaması yapabilecek. Kısıtlama en fazla üç yıl sürebilecek.