Avrupa borsalarında Hollande paniği

Avrupa borsalarında Hollande paniği
Avrupa borsalarında Hollande paniği

Avrupa piyasalarında, gerek Fransa gerek Hollanda da gelişmeler sosyalizmin ve anti-Euro politikalarının yeniden yükselişi olarak algılandı

Fransa'da cumhurbaşkanlığı ilk turundan Sosyalist aday François Hollande'ın birinci çıkması Avrupa piyasalarını ürküttü

Hollande’ın 6 Mayıs’a kadar piyasaları daha da sert vurabilecek popülist vaatlerde bulunmasından endişe edilirken özellikle Fransa, Almanya ve İtalya borsalarında kayıplar yüzde 3’ü buldu. Hollande’ın ilk turda galip çıkmasının yanısıra Avrupa Birliği’nin ( AB ) yeni bütçe hedeflerini tutturmak için 16 milyar Euro’luk tasarruf paketini görüşen Hollanda da koalisyon hükümetinin yıkılması Avrupa piyasalarındaki endişeleri iyice artırdı.

‘KUSURSUZ FIRTINA’ ALGISI
Avrupa piyasalarında, gerek Fransa gerek Hollanda’da gelişmeler sosyalizmin ve anti-Euro politikalarının yeniden yükselişi olarak algılandı. Endişeler, ‘Euro krizinin derinleşmesini hazırlayacak ‘kusursuz fırtına’nın gelişi’ olarak tanımlanırken, Avrupa piyasalarında öğleden sonraki seanslarda panik havası ile kayıplar hızlandı.

BANKALAR HIZLI DÜŞTÜ
Elinde yüklü miktarda borçlu AB ülkelerinin tahvilleri bulunan banka hisseleri, genel endekslerden daha hızlı düştü. İspanya’da borçlanma faizinin yüzde 6’yı bulması da banka hisselerindeki düşüşü tetikleyen gelişme oldu. Resmi tatil olması nedeniyle Türkiye ’de İMKB ’nin etkilenmediği gelişmeler sonucunda günün ilk saatlerinde düşüşle açılan FTSEEurofirst 100 endeksi gün sonuna doğru yüzde 2.27 oldu. STOXX 50 endeksi yüzde 3 düşüşle mart ayı ortasından bu yana en düşük seviyesini gördü. Gün sonuna doğru Fransa borsası yüzde 2.88, Almanya borsası yüzde 3.59, Hollanda borsası yüzde 2.91, İtalya borsası yüzde 3.32 oranında düştü.

ENDİŞE KOKTEYLİ TAMAMLANDI
Hollanda Kraliçesi Beatrix’le görüşüp dün istifasını sunan Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin, Hollanda’nın önünde iki seçenekten birinin erken seçimler diğerinin de uzlaşarak seçimleri 2015’te yapmak olduğunu açıklamasının ardından Amsterdam borsasında hızlı kayıplar yaşandı. Gelişmeler piyasalarda, “Sol kanadın sallantıda olacağı bir politik yapı AB için kötü bir adım olur. Buna bir de Hollanda’nın seçime gitmesi eklenince piyasalar için endişe kokteyli tamamlanmış oluyor” diye yorumlandı.

NOTU DÜŞER ENDİŞESİ
AVRUPA piyasalarındaki düşüşlerde etkili olan bir diğer unsur da politik kriz nedeniyle AB’nin Almanya, Finlandiya, Lüksemgurg ve Hollanda’nın oluşturduğu üç kredi kuruluşundan da en yüksek not olan ‘AAA’ kredi notuna sahip Hollanda’nın bu kulüpten çıkıp çıkmayacağı endisei oldu. Fransa’nın da notunun düşürüleceği söylentilerinin geçen hafta etkili olduğu piyasalar bu hafta notu düşecek söylentilerine Hollanda’yı eklemiş oldu. Hollanda geçen yıl Fransa’nın notunun düşürüldüğü dönemde notu düşebilir uyarısı alan ülkeler arasındaydı. (hürriyet)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108588510858852

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kapitalizmin vahşi yüzü, insanlığın vahşi yüzü. - Gondar

  AB'deki düşük fazilerin, sorunsuz gümrük satışlarının ekmeğini yıllarca ben mi yedim de şimdi Fransa, Hollanda, Yunanistan vsvs biraz az para harcanacak dediği zaman galyana geliyor herkes? Oralarının da halkı yemedi o ekmeğin tamamını. Finans piyasalarındaki büyük babalar, aldı aslan payını. Besin ürülerinin fiyatlarının belirlendiği piyaaları bile bu babalar kontrol ediyor. Bilgisayar erkanı, cep telefonu çipi yapan firmalar yiyeceğimiz ekmeğin fiyatıyla oynayabiliyor. Şimdi ise o aslan payının küçülmemesi için halkın tepesine çıkıyorlar, vergileri dayatıyorlar borçlandıkları faiz yükselmesin ülkenin namı olan AAA ratingleri düşmesinki ucuz para bulsunlar diye. Bir iki kişi de aksini söyleyince hemen kıyamet kopuyor, yapınca değil söyleyince, Obama da Guatamala'yı kapatacaktı mesela. Söylemişti.

  faşizmin beslendiği bataklık - ex nihilo

  kim ne derse desin KAPİTALİZM dir. hollande avrupa piyasalarını korkutmuş, adamın marxist bir planı savunduğu falan yok, altı üstü sosyal demokrasi olabilir getirceği, birkaç naif sosyal güvenlik önlemi, demokrasi-özgürlükler namına yapmacık birkaç çıkış olabilir. kimsenin ne fransanın ekonomik programını değiştireceği ne de ulus devletten başka bir yere götüreceği var. sarkozy ile arasında muhtemelen gıdım fark yoktur. ama gel bunu piyasalara anlat, üç beş euro kaybederim diye her şeye itiraz ederler, her şeye karışırlar. insanın aklına ister istemez geliyor: versay olmasaydı hitler olur muydu?