Avrupa çareyi yeni modellerde arıyor

Avrupa çareyi yeni modellerde arıyor
Avrupa çareyi yeni modellerde arıyor
2012'de yüzde 8,4 daralan Avrupa otomotiv piyasası, Cenevre'deki fuarda yeni modellerle moral arayacak. Fuarda 130 model tanıtılacak.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Geçen yıl otomobil satışları bir önceki yıla göre yüzde 8,4 azalarak 14.3 milyona gerileyen Avrupa otomotiv piyasası, Cenevre’de yeni modellerle moral arıyor. Dün kapılarını medya mensuplarına açan Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı 7 Mart’tan itibaren halka açılacak. 17 Mart’a kadar devam edecek fuarda 130 civarında modelin dünya ve Avrupa tanıtımı gerçekleştirilecek. 260 firmanın katıldığı ve 7 salonda 110 bin metrekare alan üzerinde gerçekleştirilen fuarı yüzde 40’ı yabancı olmak üzere yaklaşık 700 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
Bu yıl 83’üncüsü düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda lüks markalara kriz uğramadı. İtalyan otomobil markası Lamborghini’nin kuruluşunun 50’nci yıldönümü için özel olarak tasarladığı Veneno, 4 milyon dolarlık (7.2 milyon TL) fiyatıyla dikkat çekiyor. Bu özel otomobil Türkiye ’de satılması halinde fiyatı vergilerle 10 milyon doları (18 milyon TL) buluyor. Dünyanın en pahalı otomobili unvanı daha önce Bugatti Veyron’a aitti. Sadece 3 adet üretilen otomobillerin rengi ise özel. Otomobiller, İtalyan bayrağının renkleri kırmızı, beyaz ve yeşil olarak üretildi.

Çağlayan CEO’larla görüştü
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, cumhuriyet tarihinin en ‘cömert’ teşvik paketini anlatmak için dün Cenevre’deydi. Dünya otomotiv devlerini mektupla yatırıma davet eden Bakan Çağlayan, Cenevre Otomobil Fuarı’nda firmaların CEO’larıyla görüşme maratonu gerçekleştirdi. Çağlayan, hükümetin ısrarla yatırıma davet ettiği Volkswagen’in CEO’suyla da görüştü. Çağlayan’a görüşmesinde Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk de eşlik etti.

Corvette’i Kırmızı Şeytanlar tanıttı

Amerikan efsanesi Corvette’in üstü açık Stingray modelini Chevrolet Başkanı Susan Dougherty ile sponsoru oldukları Kırmızı Şeytanlar lakaplı Manchester United’ın yıldız futbolcusu Dwight York tanıttı.

İki Türk alacak

Fuarın en çok konuşulan otomobillerinden biri de Ferrari F-150 modeli oldu. 500 adet üretilecek araçtan Türkiye’ye iki kontenjan ayrıldı. İki şanslı Türk’ün satın alması beklenen aracın Türkiye’deki fiyatı vergiler dahil 2.7 milyon euro. Cenevre Fuarı’nın, 2013 yılına da krizin gölgesinde başlayan Avrupa otomotivi için bir umut olması bekleniyor.

Ford’un yeni markası Tourneo Türkiye’de doğdu

Ford’un hafif ticari araç markalarının sayısı Tourneo ile ikiye çıktı. Tourneo Custom ve Tourneo Courier’in Türkiye’de, Tourneo Connect’in ise İspanya’da üretileceğini anlatan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, tüm Tourneo modellerinin geliştirilmesinde Türk mühendislerinin katkısı olduğunu kaydetti. Türkiye’de geliştirilen ve üretilen tüm araçların testini Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç’un yaptığını hatırlatan Yenigün, “Küçük ticari araçların testini de Rahmi Koç yapıp onay verecek” dedi.

Yeni moda küçük SUV’lar

Cenevre’de B crossover sınıfında kıyasıya rekabet yaşandı. Renault’nun Captur, Ford’un EcoSport ve Peugeot’nun 2008 modelleri ilk kez görücüye çıktı. Markalar yakıt tüketimi düşük, küçük SUV araçlarla krizden çıkış yolu arıyor.

Yılın otomobili Volkswagen Golf

Avrupa’da 2013 yılının otomobili Volkswagen Golf oldu. Car of the Year jürisi tarafından yapılan değerlendirmede 8 finalist arasından 414 puanla Golf ipi göğüslerken Subaru BRZ -Toyota GT86 ikizleri 202, Volvo V40 189 puanda kaldı.

0.9 litre harcıyor

Alman otomotiv devinin konsepti XL1, yakıt tüketimi verileriyle yeni bir çığır açacak. Elektrikli ve dizel motora sahip otomobil 100 kilometrede sadece 0.9 litre yakıt harcıyor.

bigPara.com