Avrupa çıkışlı uçuşlar ucuzlayabilir

Petrol fiyatlarındaki gevşeme gözlerin bilet fiyatlarında en büyük yükün 'yakıt' olmasından yakınan havacılık şirketlerine dönmesine neden oldu.

İSTANBUL - Petrol fiyatlarındaki gevşeme gözlerin bilet fiyatlarında en büyük yükün 'yakıt' olmasından yakınan havacılık şirketlerine dönmesine neden oldu. Fiyatlarda indirim beklenirken Türk özel havacılık sektörü gözünü Türkiye merkezli uçuşlarında yakıtı Petrol Ofisi'nden (PO) aldığı için bu kurumdan gelecek indirimli fiyatlara dikti. Petrol fiyatlarında düşüş olmasına rağmen şimdilik bunun aldıkları yakıta yansımadığını belirten özel havacılık işletmeleri sezonsal nedenlerle fiyatların zaten düştüğüne dikkat çekti. 111 avroya yurtdışına bilet bulunduğunu belirten yetkililer, "Okullar açıldı, Avrupalı ülkesine dönüyor. Sezon sonu olduğu için yurtdışına tarifesiz uçuş düzenleyen şirketlerimiz boş kalmamak için fiyatları geri çekti" dedi.
Yetkililer, satın aldıkları yakıtta indirim olması halinde bunu bilet fiyatına yansıtacaklarını açıkladı. Turimzciler de petroldeki düşüşün uzun süre bu seviyede kalmasıyla indirim olabileceğini vurguladı.
Lutfhansa da indirimin ancak uzun süreli düşüşte geldiğini vurgulayarak, 'İndirim için 45 günlük bir bekleme süremiz var. Bu sürede petrol fiyatları aynı seviyede kalırsa indirim yapılıyor" açıklamasını yaptı.