Avrupa için iletişim atağı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile birlik bünyesinde oluşturulan Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı (TEPAV) tarafından düzenlenen Avrupa Birliği İletişim Projesi kapsamında hazırlanan seminerler dizisinin ikincisi İstanbul'da yapıldı.

İSTANBUL - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile birlik bünyesinde oluşturulan Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı (TEPAV) tarafından düzenlenen Avrupa Birliği İletişim Projesi kapsamında hazırlanan seminerler dizisinin ikincisi İstanbul'da yapıldı.
İlki Ankara'da gerçekleştirilen seminerlerin İstanbul'daki ayağında TOBB'un Avrupa Birliği (AB) faaliyetleri, AB kurumları ve fonksiyonları, AB müzakere süreci, son dönem AB-Türkiye ilişkileri ve bölgesel politikalar hakkında bilgi verildi. AB'ye yönelik TOBB gazeteci eğitim projesinin ikinci ayağında Ankara ve İstanbul'dan toplam 25 gazeteci bugün Brüksel'e gidecek.
TOBB Başkanvekili Halim Mete, Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine başlayacak olmasının, önümüzdeki dönemi şekillendirecek en temel faktör olacağını söyledi. TOBB olarak şirketleri ve toplumu, bu yeni döneme hazırlamak istediklerini belirten Halim Mete, ''Türk iş dünyası olarak uyum sürecinin her aşamasının içinde olmak durumundayız'' dedi.
Anadolu insanının medya aracılığıyla bilgilendirildiğini bunun Yeni Türk Lirası'nın (YTL) tanıtımında da görüldüğünü ifade eden Halim Mete, "Medyanın yapacağı AB tanıtımı Anadolu'daki insanlar için çok önemli'' diye konuştu.
Önümüzdeki dönemde Türkiye ve AB arasındaki sağlıklı iletişimin son derece önemli olacağını vurgulayan Mete, sürecin pürüzsüz işlemesi için, her iki tarafın kamuoyuna sağlıklı bilgi akışını kuvvetlendirmesinin şart olduğunu söyledi. Mete, şöyle konuştu: ''Bu ihtiyacı göz önünde bulunduran TOBB, TEPAV ile işbirliğinde geliştirdiği gazeteci eğitim projesine büyük önem vermektedir. Proje iki ayaklı eğitim programından oluşmaktadır. Bugün burada projenin ilk aşaması olan AB seminerlerini gerçekleştiriyoruz. 26 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek Brüksel programı bu projenin ikinci ayağını oluşturacaktır. Avrupalı gazeteciler için de Türkiye'de bazı programlar hazırlayacağız."