'Avrupa müdahale edecek' söylentisi doları 1.6375'e düşürdü

Erdoğan'ın IMF ile görüşeceğini açıklaması 'anlaşma yakın' beklentisini artırdı. Buna 'ECB Doğu Avrupa'ya müdahale edecek' söylentisi eklenince kurlar geriledi

İSTANBUL - Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) çöküşün üçüncü halka olmasından korkulan Doğu Avrupa ülkelerine müdahale edeceğine ilişkin söylentiler başta Polonya, Macaristan gibi bu bölge ülkeleri olmak üzere global piyasalara moral oldu. Hisse senedi piyasasından ziyade bu ülkede her şey kötü gidecek diye düşünenlerin açığa sattıkları para birimlerini ECB korkusu yüzünden yerine koyma telaşı yerel para birimlerine yaradı. Türkiye’de bu dalgadan olumlu etkilendi.
Global piyasalardaki bu açıkçıların yarattığı dalganın yaşandığı saatlerde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın G20 için gittiği Londra’da IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn ile görüşeceğini açıklaması da pozitif havayı kuvvetlendiren bir başka gelişme oldu. Türkiye’nin IMF ile anlaşacağı beklentisinin de etkisiyle dün akşam saatlerinde dolar bankalararası piyasada 1.6375 seviyelerine kadar geriledi. Avro ise aynı saatlerde 2.15 TL’yi zorladı.
Hemen ardından gelen tepki alımlarına karşın dolar serbest piyasada günü 1.6430 TL’den, avro ise 2.1770 TL’den tamamladı. 

Ticaret açığı da olumlu
Dün ar arda yaşanan olumlu gelişmeler yüzünden yerli ve yabancı oyuncuların döviz bozdurduklarına dikkat çeken bir yabancı banka yetkilisi kurlarda dün yaşanan sert düşüşün nedenlerini şöyle sıraladı:
“Başbakan Erdoğan’ın G20’de Strauss Kahn ile görüşecek olması IMF anlaşması yakında imzalanacak beklentisini kuvvetlendiriyor. Bu arada uluslararası piyasalarda gelişmekte olan ülkelerde açığa işlem yapanların korkarak bu pozisyonlarını kapatması yüzünden yerel para birimlerinde ciddi toparlanma var. Bu da TL’yi destekledi. Tabii dün açıklanan ve 1994 yılından bu yana gördüğü en düşük seviyeye inen dış ticaret açığı da döviz üzerindeki baskıları azaltan bir diğer gelişme oldu. Bu gelişmeler üzerine yerli ve yabancı yatırımcılardan döviz bozdurumları arttı. Global piyasalardaki toparlanma devam ederse kurlarda bir miktar daha aşağı iniş görebiliriz” dedi.
Bu arada şirketlerin vergi ödemeleri yüzünden yaptıkları satışların da kurlar üzerinde baskı oluşturduğu öne sürüldü.
Kurlardaki bu hızlı toparlanma borsaya da yükseliş olarak yansıdı. Avrupa borsaları kan kaybetmesine rağmen İMKB günü 178 puan yükselişle 25.943 puandan tamamladı. (Radikal)