Avrupa rüzgârı

2.9 milyar dolar
AB ile müzakereye başlamanın etkisi, ilk günde kendisini gösterdi. Piyasa değeri 3 milyar 384 milyon dolar olan Erdemir'in yüzde 49.29'u, altı katılımcıyla yapılan kıran kırana ihalede 2 milyar 960 milyon 391 bin dolar fiyat buldu.
6 milyar dolara çıktı
OYAK'ın aldığı ihaleyle Erdemir'in değeri 6 milyar dolara çıktı. Borsa ilk seanstan başlayarak yükseldi; 1323 puan artan endeks, tarihi zirvesi olan 35.624 puandan kapandı. Piyasada, Merkez Bankası faizinin indirilmesi bekleniyor.
Hazine faizi de indi
Hazine faizi, ilk kez yüzde 15'in altına indi. Merkez Bankası, dolar sert bir düşüşle 1.3340'a kadar gerileyince, piyasadan yaklaşık 2.5 milyar dolar çekti. Müdahale nedeniyle dolar günü 0.1 YKr artarak 1.3500 YTL'den kapattı.
Haberin devamı için...

ANKARA - Avrupa Birliği müzakere sürecinin başlaması ülke genelinde olumlu hava estirirken, özelleştirmedeki ilk etki Erdemir ihalesiyle somutlaştı. Piyasa değeri 3.4 milyar dolar olan Erdemir'in yüzde 49.29'u, AB rüzgârının etkisiyle 2 milyar 960 milyon 391 bin dolara OYAK'a satıldı. Bu fiyatla, Erdemir'in değeri, piyasa değerinin yüzde 77.4 üzerine çıkarak 6 milyar 6 milyon dolara ulaştı. Böylelikle OYAK "Tüpraş ya da Erdemir'den birini alma" hedefine ulaşmış oldu. Erdemir'in yabancılara gitmemesi için oluşturulan TOBB koordinasyonundaki Ereğli Ortak Girişim Grubu (EOGG), yabancılar çekildikten sonra yarışı bırakırken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, salona gelerek OYAK temsilcilerini kutladı ve "Amaç hasıl oldu, Erdemir Türk sanayisine kaldı" dedi.


Büyütmek için tıklayınız
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nın (Erdemir) yüzde 46.12'lik kamu hissesinin blok satış ihalesini dün sonuçlandırdı. Erdemir işçilerinin protestoları arasında güvenlik önlemleri alınarak Ankara Hilton Oteli'nde gerçekleştirilen ihale, 45 dakikada tamamlandı.
İhale komisyonu, ilk yazılı teklifleri 16.15'te açıkladı. Elemesiz bu turda en yüksek teklif 2.1 milyar dolar oldu. Yazılı elemeli ilk turda Nurol-Limak-Özaltın-Alkol Pazarlama-OAO Severstal OGG elenirken en yüksek fiyat 2.4 milyar 500 dolar olarak açıklandı. Bu fiyatı Ereğli OGG'nin verdiği öğrenildi. İkinci turda dünyanın en büyük çelik üreticisi Londra merkezli Mittal Steel elendi.
İhale Komisyonu, bu turun ardından açık artırma turlarına başladı. Açık artırma 2 milyar 650 milyon dolardan açılırken, fiyat artırma aralığı 10 milyon dolar olarak belirlendi. Açık artırma turlarında önce dünyanın en büyük üreticilerinden Lüksemburg merkezli Arcelor, daha sonra Rusya'nın bu alandaki en kârlı şirketi ve Erdemir'in hammadde tedarikçilerinden Novolipetsk Steel NLMK çekildi. 3. tur Ereğli OGG'nin 2 milyar 760 milyon dolarlık teklifiyle kapandı. OYAK 4. turu 2 milyar 770 milyon dolarlık teklifle başlattı. Ereğli OGG teklifini yenilemedi.
'Sonuçtan mutluyuz'
İhale şartnamesi gereği Erdemir'in yüzde 46.12'sini alan şirketin Türkiye Kalkınma Bankası'na ait yüzde 3.17'lik hisseyi de aynı fiyattan alması gerekiyor. Bu nedenle OYAK bu hisseyi de almış oldu. İhale Komisyonu Başkanı Hasan Köktaş, TKB payıyla Erdemir'in yüzde 49.29 hissesinin değerinin 2 milyar 960 milyon 391 bin dolar olduğunu açıkladı. OYAK Yönetim Kurulu Başkanı emekli korgeneral Yıldırım Türker, ihale sonrasında yaptığı kısa açıklamasında ihale prosedürünün hukuki olarak sonuçlanmadığını, hisse devir sözleşmesinden sonra ayrıntılı açıklama yapacaklarını belirtirken, sonuçtan mutlu olduklarını vurguladı. Türker'in açıklamalarının ardından salona giren Hisarcıklıoğlu ve EOGG üyeleri, Türker ve OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy'u kutladı.
Coşkun Ulusoy kendilerine gösterilen destek nedeniyle üyelerine ve Türk Milleti'ne teşekkür ederken, vatandaşlardan aldıkları desteği de yaşlı bir kadının evinin tapusunu verme isteğiyle örneklendirdi. Sonucun hayırlı olmasını dileyen Ulusoy, "Oradaki kıymetli varlığı, ümit ediyorum daha ileri noktalara taşıyacağız" dedi. Ulusoy, ödeme şekli için çalışmalar yaptıklarını belirtirken, "Türkiye'ye yönelik gelişen, değişmekte olan konjonktür çerçevesinde, yeni açılımlar olup olmayacağını da değerlendireceğiz. Başka tekliflerin gelip gelmeyeceği hususuna da bakacağız" dedi. Yerli veya yabancı ortak alıp almayacakları sorusuna Ulusoy, "Her türlü konuyu değerlendirmek mecburiyetindeyiz" yanıtını verdi.
Coşkun Ulusoy söz vermişti
Genel Müdür Coşkun Ulusoy, 6 Eylül'de Antalya Kemer'deki OYAK iş ortakları toplantısında kişisel görüşü olduğunu belirterek, Tüpraş, Erdemir ve Telekom'un özelleştirmesine karşı olduğunu vurgulamış ve demişti: "Bunlar stratejik kuruluşlar. Kanla ve emekle kuruldu. Birçok nesil çalıştı, dünya yüzü görmeden bizlere bu kurumları bıraktı. Canla, başla yöneltildi. Satılacaksa bizlerin, ülkeye güven verecek kişilerin elinde olsun diye elimizden gelen gayreti göstereceğiz."
Bin 700 OYAK'lı arasında "Tüpraş'ı mı alalım; Erdemir'i mi" oylaması yapılmış ve katılanların yüzde 63'ü Tüpraş'tan yana oy kullanmıştı. Ulusoy çok yoğun bir ulusalcı havanın hâkim olduğu ve katılanların gazeteciler dahil tümünün kırmızı beyaz tişort giydiği toplantıda "Her iki kuruluşu da almak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz" demiş ve katılımcıların coşkulu desteğiyle karşılanmıştı. Söz konusu toplantıdan birkaç gün sonra Tüpraş ihalesi yapıldı. OYAK 4 milyar dolara kadar çıktığı ihaleden daha sonraki aşamada çekilmiş ve ihaleyi 4 milyar 140 milyon dolara Koç Grubu kazanmıştı.
Altı dev yarıştı
Dünya çelik devlerinin erken havlu attığı Erdemir ihalesine katılan şirket/ortak girişim gruplarının ortaklık yapıları şöyleydi:
OYAK: Yüzde 100.
Arcelor (Lüksemburg): Yüzde 100
Ereğli Ortak Girişim Grubu: Kibar Holding yüzde 30, Yıldırım Dış Ticaret ve Pazarlama yüzde 6.4, İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım yüzde 6.4, Tosçelik Profil Saç Endüstrisi yüzde 6.4, Tezcan Galvanizli Yapı Elemanları Sanayisi yüzde 6.4, Turkon Holding yüzde 6.4, Diler Holding yüzde 6.4, TOBB yüzde 6.4, Ankara Ticaret Odası yüzde 6.4, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası yüzde 6.4, Fiba Holding yüzde 6.4, Borusan Holding yüzde 6.4.
NLMK (Novolipetsk Iron and Steel Corporation- Rusya): Yüzde 100.
Mittal Steel Company N.V. (İngiltere): Yüzde 100.
Nurol/Limak/Özaltın/Alkol Pazarlama O.A.O., Severstal: Severstal (Rusya) yüzde 50, Nurol Makina ve Sanayi A.Ş. yüzde 15, Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. yüzde 16.5, Özaltın İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. yüzde 16.5, Nurol Holding A.Ş. yüzde 1.5, Alkollü İçkiler Pazarlama
ve Dağıtım A.Ş. yüzde 0.5.
Emekliden 100 YTL
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ulusoy'dan sonra yaptığı konuşmada OYAK yöneticilerinden daha heyecanlı bir görüntü sergiledi. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin özelleştirmede tarihi bir dönemeci geride bıraktığını belirterek "Ne mutlu ki Erdemir milli sermayede kaldı, herkese hayırlı olsun" dedi. Hisarcıklıoğlu, sonuçtan milli sermayenin moral ve güç alacağını vurguladı. OYAK'a ortak olup olmayacakları sorusuna "Amaç hasıl oldu, amaç Erdemir'in Türk sanayisine kalmasıydı" yanıtını veren Rifat Hisarcıklıoğlu, yabancı sermayeye karşı olmadıklarını, buradaki olayın Türk şirketlerinin global oynamayı öğrenmekten başka çaresi olmadığına dikkat çekti. Koç Grubu'nun Tüpraş'la dünyada ilk 200 şirket arasına girdiğini, OYAK'ın da Erdemir ile ilk 100 şirket arasına girme şansı olduğunu ifade etti. Rifat Hisarcıklıoğlu daha sonra emekli bir öğretmen olan Şenol Yakar'ın Erdemir'i almaları için 100 YTL bağışladığı mektubu okudu ve basın mensuplarına gösterdi.
Bu arada dün öğleden sonra otobüslerle Ankara'ya gelen Erdemir işçileri ÖİB önünde protesto gösterisi yaptı. Erdemir halkı da ihaleyi televizyonlardan izledi.
Erdemir'de yok yok
Karadeniz Ereğlisi'nde 1960 yılında kurulan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir), bugün 10.5 milyar dolar katma değer üreten bir entegre tesis konumunda. Bugüne kadar gerçekleştirilen yatırımlarla Karadeniz Ereğlisi'ndeki tesislerinde yassı mamul (çelik) üretim kapasitesini 3.5 milyon ton/yıla çıkardı. 2002'de satın aldığı İsdemir (İskenderun Demir Çelik Fabrikaları) süren yatırımın bitmesiyle bu rakam 5 milyon tona çıkacak. Ancak Türkiye'nin ihtiyacı 7 milyon ton. Oyak gün geçtikçe mali durumunu düzelten İsdemir'i halka açarak maliyetin bir kısmını da çıkarabilecek. Erdemir iştiraki madencilik şirketi sayesinde Sivas Divriği de Türkiye'nin en büyük demir madeninin de sahibi. Bu arada şirket bünyesindeki Karadeniz Ereğli ve İskenderun limanları da önemli bir rekabet avantajı sağlıyor. Erdemir ayrıca iştiraki Yarımca Porselen'in limanının da yarısına sahip bulunuyor. Romanya'da özelleştirmeden satın alınan bir demir çelik tesisi de dış piyasalarda Erdemir'e güç katıyor. Şirket Kırıkkale'de savunma sanayiine dikişsiz boru üreten Çelbor'un, Erenco'nun ve Gebze'deki Çelik Servis'in de sahibi. Erdemir'in 2005'in ilk altı ayındaki cirosu 2 milyar, net kârı ise 300 milyon YTL..