Avrupa tahvilinden kaçan emtiaya girdi

Avrupa tahvilinden kaçan emtiaya girdi
Avrupa tahvilinden kaçan emtiaya girdi
Kurtarma fonunun arttırılması umudunu kaybeden güvenli limana koştu. ABD'nin vergi kararı hisse senetlerine yaradı.
Haber: SILA ÖZÇELİK / Arşivi

ABD ’nin Bush döneminden kalma vergi indirimlerini 2 sene daha uzatma kararı alması dün hisse senetlerini coşturdu, Avrupa’dan ve dolardan ümidini kesen yatırımcı ise emtia piyasalarına koştu.
 
Avrupalı Maliye Bakanları önceki günkü toplantısında ellerini taşın altına daha fazla sokmak istemeyince güvenli limanlara akan yatırımcı altın, petrol, gümüş ve bakıra yüklendi. Batı Teksas tipi ham petrolün Ocak teslimi fiyatı 90.46 dolara çıkarak 26 ayın zirvesini gördü. Londra’da Brent tipi ham petrol de 1,04 dolarlık artışla 92,49 dolara çıktı. Şubat vadeli altın fiyatı ise ons başına 1.426 dolara çıktı. Gümüş ons başına 30.53 dolar ile 30 yılın zirvesini gördü. 

Kaderi Trichet çizecek 
ABD’de Bush dönemi vergi indirimlerinin 2 yıl daha uzatılması konusunda varılan anlaşma ise hisse senetleri piyasasına yaradı. Avrupa borsaları 26 ayın zirvesine çıkarken, emtia şirketleri en fazla kazananlar oldu. ABD’de vergi indirimlerinin uzatılmasının tüketici harcamalarını teşvik edeceği beklentisi ile Avrupa yüzde 2’ya yakın yükselirken, ABD’de vadeli işlemler borsası da yükselişle açıldı. İMKB ise dışarıdaki yükselişlere yatay bir seyir izledi ve günü yüzde 0.2 yukarıda kapattı. 

Euro İrlanda’da meclisin 2011 bütçesini onaylayacağı beklentisi ile güçlenirken, FED’in piyasaya süreceği yeni likidite ile doların değerinin düşeceği beklentisi euro dolar paritesinin 1.3379 seviyesine kadar yükselmesini sağladı. Maliye Bakanları’nın kurtarma fonunun büyütülmesi ve ortak euro tahvili önerilerini rafa kaldırmasının ardından yatırımcı Avrupa tahvil piyasalarından da çıktı. 

İspanya ve Portekiz başta olmak üzere bölge ülkelerine ait tahvil faizleri tavan yaptı. Yatırımcının kaçmasıyla 10 yıllık Portekiz tahvillerinin gösterge Alman tahvilleri (Bund) ile farkı 4 baz puan artarak 313 baz puana ulaştı. İspanyol tahvilinin spreadi ise 3 baz puan artışla 233 baz puana çıktı.Yani borçlanma maliyetleri fırladı. 


Almanya Başbakanı Merkel’in “gereksiz” gördüğü AB ’nin kurtarma fonu EFSF’nin genişletilmesi fikrinin toplantıda reddedilmesiyle Euro Bölgesi’nin kaderi artık Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) ellerinde. Euro Bölgesi tahvil piyasalarında gerginliğin hafiflemesi AMB’nin bundan sonra vereceği olası yeni tahvil alım sinyallerine bağlı.

Yatırımcı neden coştu? 
ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke son açıklamasında yeni tahvil alımları için göz kırptı. Bu doların kan kaybı altının yükselmesi demek.
Euro Bölgesi Maliye Bakanlarının kurtarma fonunun büyütülmesine karşı çıkması tahvil piyasalarından kaçışa neden oldu. Emtia tercih edildi.
Yatırımcı sene sonuna yaklaşırken 2010’daki iyi bilançoları referans alarak 2011 için pozisyona geçti.
ABD’de vergi indirimi uygulamalarının 2 yıl uzatılması harcamaların artacağı beklentisi oluşturdu. Bunun Avrupa’nın ihractını olumlu etkileyeceği bekletisi hisse senetlerine olumlu yansıdı.

bigPara.com