Avrupa yanıyor

Avrupa yanıyor
Avrupa yanıyor
Avrupa'nın hasta çocukları Yunanistan ve İspanya isyanda. Yunanlılar dün genel grevde sokakları yaktı, İspanyollar meclise ikinci kez yürüdü.

Borç krizinin çözümüne yönelik adımları somutlaştıramayan Euro Bölgesi’nde tansiyon yükseliyor. Bütçe açıklarını kapatabilmek için kemer sıkma önlemlerini hayata geçirmeye çalışan İspanya ve Yunanistan’da gösteriler gün boyu devam ederken, piyasalarda da gerilim arttı. Özellikle İspanya’daki protestoların, ülkenin içinde bulunduğu finansman güçlüklerine dikkat çekmesi ve yatırımcıların yeniden küresel büyümedeki yavaşlamaya odaklanması Avrupa borsalarında düşüşlere neden oldu. İspanya Borsası’ndaki kayıp yüzde 4’e ulaştı. Şiddetli protesto gösterilerine rağmen İspanya’nın yardım talep etmedeki tereddütlü tavrını sürdürmesi, euronun dolar karşısında 1.2850 seviyesinin altına inmesine neden oldu. Bu arada İspanya’nın özerk bölgelerinden Endülüs de merkezi hükümetten 4.9 milyar euro yardım istemeye hazırlanıyor.
Son dönemde Türkiye ’de de gündemin göbeğine oturan bütçe tartışmaları, Yunanistan ve İspanya’da gösterilerin fitilini ateşledi. İspanya’da, hükümet bugün 2013 bütçesinde yapılması gereken revizyonları karara bağlayacak. İspanya’nın temel amacı, bütçe açığını ESM yardım fonuna başvurmadan ve beraberinde gelen ek kemer sıkma önlemlerine katlanmadan çözebilmek. Yunanistan’da ise Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan Troyka Heyeti ile yapılan görüşmelerde bütçe hedefine yönelik atılacak adımlarda uzlaşma sağlanması bekleniyor.

Yunanistan’da genel grev
Yunan hükümeti ile Troyka Heyeti arasında kamu harcama kesintileri içerisinde maaş ve emekli maaşlarında yapılacak kesintiler ile emeklilik yaşının 65’ten 67’ye çıkarılması konuları tartışılıyor. Yunan hükümeti ile Troyka Heyeti arasındaki görüşmelerde savunma harcamaları, kamu operasyon giderleri ile ilaç harcamalarının kısıtlanması, 2015 sonuna kadar kamu çalışanlarının sayısının 150 bin kişi azaltılması ve vergi kaçakçılığı ile mücadele yoluyla gelir sağlanması konularında görüş ayrılığı olduğu belirtiliyor.
Yunanistan’da kamu ve özel sektör çalışanları 24 saatlik greve gitti. Troyka heyetinin isteğiyle hükümet tarafından 2013-2014 yılı için kamu harcamalarında yapılacak 11.5 milyar euroluk kesinti paketi ve sert kemer sıkma politikalarının protesto edildiği grev çerçevesinde halk, Atina’nın çeşitli meydanlarında toplanarak, parlamentonun bulunduğu Sintagma Meydanı’na yürüdü. Yunan polisi ise özellikle parlamento ve Maliye Bakanlığı önünde güvenlik önlemlerini arttırdı. Parlamento önündeki meçhul asker anıtı önüne de polis barikatı çekildi. Yunanistan İşçi Konfederasyonu (GSEE) ve Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu’nun (ADEDY) çağrısıyla yapılan greve, yerel yönetim ve kamu çalışanları, vergi memurları, öğretmenler, sağlık çalışanları, avukatlar, mühendisler, banka memurları ve liman çalışanları katıldı. Hava trafik kontrolörlerinin 10.00-13.00 saatleri arasında iş durdurduğu ülkede, liman çalışanlarının greve gitmeleri nedeniyle feribot seferleri de yapılamadı. Grev, haziranda işbaşına gelen Samaras hükümeti döneminin ilk genel grevi.

İspanya yine sokakta
İspanya’da hükümetin tasarruf tedbirlerini protesto eden göstericiler ile güvenlik güçleri arasında yaşanan olaylar sonrası 38 kişi tutuklandı, 64 kişi yaralandı. İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz yaptığı açıklamada polisin tutumunun olayların başından itibaren son derece olumlu olduğunu ancak müdahaleye mecbur bırakıldıklarını ifade etti. Binlerce insan önceki gün Madrid’de parlamento binası önünde toplanmış ve bir grubun parlamento binasına girmeye çalışması sonucu göstericilere müdahale edilmişti. Avrupa Merkez Bankası’nın baskılarına maruz kalan İspanyol hükümeti çareyi kemer sıkma politikalarına başvurmakta buluyor. Halk ise hükümetin aldığı ekonomik önlemlerden ve ülkedeki yüzde 25’i bulan işsizlik oranından yaka silkiyor. Baskılar altında Başbakan Mariano Rajoy ise yardım isteme konusunda açıklama yapmadı. (EKONOMİ SERVİSİ)

İSPANYA
2. çeyrek GSYH: -%1,3
İşsizlik oranı: %24,6
İşsiz sayısı: 5.639.100
Borç/GSYH: %72,1
Kamu borcu: 800 milyar euro

YUNANİSTAN
-%6,3 2. çeyrek GSYH
-%24,4 İşsizlik
1.216.410 İşsiz sayısı
-%152 Borç/GSYH

bigPara.com