Avrupa Yatırım Bankası'ndan KOBİ'ler ve bilim için 885 milyon avroluk üçlü kredi

Avrupa Yatırım Bankası'ndan KOBİ'ler ve bilim için 885 milyon avroluk üçlü kredi
Avrupa Yatırım Bankası'ndan KOBİ'ler ve bilim için 885 milyon avroluk üçlü kredi

İmza töreni, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Matthias Kollatz-Ahnen?in katılımıyla gerçekleşti.

AYB, üniversitelerdeki Ar-Ge çalışmaları için Hazine'ye, KOBİ'ler için de kamu bankalarına krediler yağdırdı

İSTANBUL -  Avrupa Yatırım Bankası (AYB), Hazine Müsteşarlığı, TSKB, Türkiye Kalkınma Bankası (TKB), Vakıfbank ve Halkbank ile üç kredi anlaşması imzaladı. Kamu sektörü araştırma faaliyetlerinin desteklenmesi için Hazine ile 335 milyon avroluk bir kredi paketine imza atıldı.
Söz konusu kredi paketi, Türkiye’nin önde gelen 15 kamu üniversitesindeki akademik kadro tarafından gerçekleştirilen Ar-Ge faaliyetlerinin ve bunun yanı sıra 2008-2010 dönemi boyunca Türkiye’deki tüm kamu üniversitelerinde gerekli olan bilimsel araç ve ekipmanlara yapılacak yatırımların bir bölümünü finanse edecek. 

Türkiye’ye 2.5 milyar avro
KOBİ’ler için 400 milyon avro tutarındaki AYB kredisi, TSKB, TKB ve Vakıfbank ile imzalandı. AYB ayrıca, Halkbank ile de, KOBİ kredilerini desteklemek için bir kredi sözleşmesine imza attı. 300 milyon avro değerindeki bu kredinin 150 milyon avroluk ilk dilimi yürürlüğe kondu.
Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Başkan Yardımcısı Matthias Kollatz-Ahnen, bu yıl Türkiye’ye 2.1-2.5 milyar avro arasında kredi kullandırmayı hedeflediklerini bildirdi. Kollatz-Ahnen, AYB’nin 885 milyon avro tutarındaki üç kredi anlaşmasının imza töreninde yaptığı konuşmada, “AYB şu andaki durumda pek çok kişinin yaptığının tam tersini yapıyor. Kredilerimizi azaltmıyoruz, tam tersine artırıyoruz. Dolayısıyla AYB’nin bir krizle mücadele paketi oluşturulmuştur” dedi.
Söz konusu paketin ana fikrinin önceki yıla göre yüzde 30’luk artışla kredi sağlamak olduğunu vurgulayan Kollatz-Ahnen, bunun sadece AB üyesi ülkeleri değil, aday ülkeler ve ‘müstakbel’ aday ülkeleri de kapsadığını, Türkiye’nin de öncelikli ülkelerden biri olduğunu söyledi. 

‘Öncelikli ülkesiniz’
Kollatz-Ahnen, geçen yıl yaklaşık 1 milyar avro kadar KOBİ’lere kredi sağladıklarını, bu yıl ise 1.2 milyar avro hedeflediklerini, bugün imzaladıkları kredinin bunun büyük bir bölümünü oluşturduğunu ifade ederek, KOBİ’lerin desteklenmesinin krizin aşılmasında çok önemli bir adım olduğunu vurguladı. Kollatz-Ahnen,  bir gazetecinin, “AYB olarak Türkiye’ye ayırdığınız pay diğer aday ülkelerle karşılaştırdığınızda ne noktada?” sorusunu da, “Birinci sırada Türkiye geliyor. Çünkü geçen yılın rakamlarına bakıldığında bütün üyeler de müstakbel adaylar arasında. Toplam 3.4 milyar avroluk kaynağın 2.6 milyar avrosu Türkiye’ye aktarıldı” şeklinde yanıtladı. (Radikal)

Çanakçı: İşbirliğinin gücü
Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı da, söz konusu üç kredinin AYB ile Türkiye arasındaki işbirliğinin gücünü ortaya koyduğunu ifade ederek şöyle dedi: “2007 yılında AYB’den TÜBİTAK’ın bilimsel araştırma ve yayın faaliyetlerine destek sağlamak amacıyla 400 milyon avroluk bir kredi temin etmiştik. Bugün imzaladığımız kredi anlaşmasıyla bilimsel araştırma projelerine 335 milyon avro tutarında ilave bir destek sağlıyoruz. Gerek TÜBİTAK, gerek üniversiteler gerekse diğer araştırma merkezleri tarafından yapılan bilimsel araştırma faaliyetlerini finanse ediyoruz. 2008-2010 yılları arasındaki harcamaların bir bölümünü, AYB’nin sağlamış olduğu bu 335 milyon avroluk  krediyle finanse etmiş olacağız. Sağlanan bu destekle Türkiye’deki bilimsel araştırma geliştirme faaliyetlerinin çok daha ileri aşamaya taşınacağına yürekten inanıyorum.” Çanakçı, “Bugün imzalanan 550 milyon avro tutarındaki kredi, AYB’nin küresel krize ne denli doğru bir tepki verdiğini de ortaya koyuyor” dedi.