Avrupa'da 4 ülke AAA'da kalabildi!

Avrupa'da 4 ülke AAA'da kalabildi!
Avrupa'da 4 ülke AAA'da kalabildi!
Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's, Euro Bölgesi'ndeki 9 ülkenin notunu kırdı. Euro Bölgesi'ndeki 17 ülkeden sadece 4'ü halen AAA notuna sahip


İSTANBUL - Borç krizine bir türlü çare bulamayan Euro Bölgesi'nde notlar da bir bir kırılıyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), son olarak Fransa, Avusturya ve İtalya'nın da bulunduğu Euro Bölgesi'ne üye 9 ülkenin kredi notunu düşürdü.

Kuruluştan yapılan açıklamaya göre, Fransa, Avusturya, İtalya, İspanya, Portekiz, Kıbrıs Rum Kesimi, Malta, Slovakya ve Slovenya'nın notları indirimden etkilenirken, Almanya ''AAA'' olan kredi notunu korudu. Euro kullanan ülkelerin oluşturduğu Euro Bölgesi'nde 17 ülke olduğu düşünüldüğünde yarıdan fazlasının notu düşmüş oldu.

EN SAĞLAMI ALMANYA

Son not indirimleriyle Avrupa 'da tablo değişti. Bölgenin en büyük ekonomisi Almanya, AAA olan notu en sağlam ülke olarak görülüyor.

ONLAR DA AAA AMA...

En yüksek nota sahip diğer ülkeler Finlandiya, Lüksemburg ve Hollanda'nın not görünümleri ise negatif. Bir başka deyişle şimdilik krizde notunu koruyan sadece dört ülke kaldı.

HANGİ ÜLKENİN NOTU NE DURUMDA?

Euro Bölgesi'nin üye 17 ülkenin S&P'deki uzun vadeli kredi notları ve görünümleri şöyle:

Almanya: AAA durağan
Avusturya: AA negatif
Belçika: AA negatif
Kıbrıs Rum Kesimi: BB negatif
İspanya: A negatif
Estonya: AA- negatif
Finlandiya: AAA negatif
Fransa: AA negatif
Yunanistan: CC negatif
İrlanda: BBB negatif
İtalya: BBB negatif
Lüksemburg: AAA negatif
Malta: A- negatif
Hollanda: AAA negatif
Portekiz: BB negatif
Slovakya: A durağan
Slovenya: A negatif (Ntvmnbc)

bigPara.com