Avrupa'da işçiler birleşti

Avrupa'da dün hükümetlerin yaptığı kesintilerle, vergi artışlarının protesto edildiği grev rüzgarları esti. Uçak seferleri durdu, okullar kapandı.

Borç krizi içerisindeki Euro Bölgesi ülkelerinde dün hükümetlerin yaptığı kesintiler ile vergi artışlarına karşı grev rüzgârları esti. ‘ Avrupa Eylem ve Dayanışma Günü’ olarak belirlenen gün boyunca İspanya ve Portekiz’deki işçi sendikaları ilk kez yaptıkları eşzamanlı bir eylemle, tasarruf önlemleri ve vergi artışlarını protesto için genel grev yaptı. Ulaşım ve uçak seferleri dururken, okullar kapandı. Yunanistan ve İtalya’da da sendikalar bırakma eylemleri ve gösterilerle İspanya ve Portekiz’deki işçilere destek verdi. Avrupa genelinde 23 ülkede protesto gösterileri yapıldı.
Dört işçiden birinin işsiz kaldığı İspanya, uluslararası kurtarma yardımı isteme noktasına çok yaklaştı. Geçen yıl AB kurtarma paketini kabul eden Portekiz’de ise kemer sıkma politikalarına karşı halk ve siyasi çevrelerde muhalefet giderek artıyor. İspanya’da işgücünün yüzde 22’si olan 5 milyon sendikalı işçi bulunuyor. Portekiz’in 5.5 milyonluk işgücünün ise dörtte biri sendikalı.

THY yolcularını uyardı 
İspanya’nın iki büyük işçi sendikası CCOO ve UGT’nin katılımıyla düzenlenen etkinliğe, sendika liderleri maksimum katılım istedi. Genel grev kapsamında, 600’den fazla uçuş iptal olurken, toplu ulaşımlar asgari hizmet düzeyinde verildi. THY de Avrupa’ya uçuşlarda yolcuları uyardı. İspanya tarihinde 9. kez yapılan ve ilk defa bir yılda ikinci kez olan grevde en çok katılım gıda, metal ve otomobil sektöründe gözlendi.( EKONOMİ SERVİSİ)

DİSK’ten bir günlük iş bırakma eylemi
 
DİSK’e bağlı Nakliyat-İş, Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) tarafından ilan edilen ‘Avrupa Eylem ve Dayanışma Günü’ dolayısıyla bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Sendikanın Topkapı Nakliyeciler Sitesi’ndeki İstanbul Şubesi önünde toplanan üyeler, Avrupalı işçilere destek verdi.

Oyak-Renault’da sendikaya tepki 
Bursa’da Oyak-Renault Otomobil Fabrikası’nda toplu iş görüşmesi öncesi Türk Metal’in hazırladığı taslağı yetersiz bulan işçiler, önceki gece fabrikada iş bırakma ve oturma eylemi yaptı. Vardiya değişikliği sırasında yaşanan kavgada üç işçi sopa, bıçak ve yumruk darbeleriyle yaralandı. Dün 22 işçi, kapıda kartlarını okutamadı.