Avrupa'da kriz Ortadoğu'da isyan

Avrupa'da kriz Ortadoğu'da isyan
Avrupa'da kriz Ortadoğu'da isyan
İhracat ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 azalarak 10.5 milyar dolarla ocaktan bu yanaki en düşük seviyeye indi.

İhracat, temmuz ayının ardından ağustosta da, Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan ekonomik daralma, Ortadoğu ’da devam eden siyasi karışıklıklar ve paritedeki gerilemenin etkisiyle azaldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin Karabük’te açıkladığı rakamlara göre, ihracat ağustosta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 azalarak 10.5 milyar dolara indi. Ağustos ayı ihracatı, ocaktan bu yanaki en düşük aylık ihracatı oldu. Sekiz aylık ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,1 artarak 97.7 milyar dolar, ağustos sonu itibariyle yıllık ihracat ise yüzde 10,9 artarak 143.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. 


AB’ye ihracat geriliyor
Bu yıl ağustos ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 455 milyon dolar ile kimyevi maddeler sektörü gerçekleştirdi. Bu sektörü 1 milyar 309 milyon dolar ile hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü izlerken, çelik sektörü 1 milyar 280 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı. Otomotiv sektörü ise ağustos ayında ilk 3 sektör arasına giremedi. Otomotiv sektörünün ağustos ayında ilk 3 sektör arasına girememesinin ihracat camiası için de sürpriz olduğunu belirten Büyükekşi, sektörün ilk 8 aylık rakamlara göre hâlâ en fazla ihracat yapan sektör konumunda olduğunu söyledi.
Ağustos ayında ihracatta ilk üç sırayı geçen ay olduğu gibi Almanya, Irak ve İngiltere aldı. İhracat Almanya’ya 978 milyon 130 bin dolar, Irak’a 883 milyon 60 bin dolar, İngiltere’ye ise 630 milyon 792 bin dolar seviyesinde gerçekleşti. AB ülkelerine ihracatın ağustosta yüzde 13 gerilediğini, ilk 8 aydaki düşüşün ise yüzde 11 olduğunu vurgulayan Büyükekşi, AB ülkelerinin ihracattaki payının yüzde 43,9’dan 40’a indiğini ifade etti. Ağustosta Ortadoğu’ya ihracat yüzde 13, Afrika’ya ihracat ise yüzde 3 arttı. Geçen ay ihracatını en fazla arttıran sektör savunma sanayi oldu. Savunma sanayi sektörü ihracatı ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 61,56 artarak 115 milyon 911 bin dolara çıktı. İlk 8 ayda ise AB’ye ihracatımız yüzde 11 düşerken, Afrika’ya ihracatımız yüzde 33, Amerika’ya ihracatımız yüzde 22, Asya’ya yüzde 15 artış gösterdi. 


Karayolundan gidelim
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın fiyat istikrarının yanı sıra finansal istikrarın da korunacağı yönünde açıklamalarını hatırlatan Büyükekşi, “Biz de ihracatçılar olarak, finansal istikrarın Türkiye’nin geleceği açısından önemli olduğunu 2 yıldan beri sık sık vurguluyoruz. 2013 yılında Merkez Bankası Başkanımızın dediği gibi karayolundan gidelim. Ancak karayolundan giderken ihracat aracını kullanırsak hem daha güvenli seyahat ederiz hem de hızımızı çok kesmemiş oluruz. Merkez Bankası’ndan bir önemli isteğimiz daha var. Büyümeyi yavaşlatmak için ticari kredilere sınırlamalar getiriliyor. Ama bu durum ihracatçıyı da kapsıyor. Oysa ihracat kredileri için ayrı bir düzenleme yapılması gerektiğine inanıyoruz. Tüm finans sektöründen ihracatçılarımıza pozitif ayrımcılık talep ediyoruz” dedi.
İhracatçıların, ihracatta pazarlarını koruyabilmek için, müşterilerini kaybetmemek için sürekli fiyat kırmak zorunda kaldığını hatırlatan Büyükekşi, “Kredi maliyetleri koşullara göre yeniden düzenlenebilse, döviz kurları reel seviyelerde tutunabilse, rekabet gücümüzü düşüren iki önemli sorun çözülmüş olacak” dedi.  EKONOMİ SERVİSİ


Avrupa’daki durgunluğa seyirci kalmayacağız

İhracattaki düşüşü değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “AB ülkelerinde yaşanan ekonomik daralma ve Ortadoğu ülkelerinde devam eden siyasi karışıklıklar ve paritedeki gerileme ihracatımızı olumsuz etkiledi” dedi. Avrupa’daki ve dünyadaki durgunluğa seyirci kalmayacaklarını belirten Çağlayan, “Yeni pazarlara yelken açarak orta vadeli program hedefine ulaşacağımıza inanıyorum. Son 3 yıldan beri pazar çeşitlendirmeye ağırlık vererek Avrupa’nın olumsuz etkisini hafifletmeyi başardık. Fakat son iki aydır Avrupa’da talebin çok daha ciddi zayıfladığını görüyoruz” dedi.

bigPara.com