Avrupa'da sürümden kazanacak

Avrupa'da sürümden kazanacak
Avrupa'da sürümden kazanacak
Yatırım Destek Ajansı Başkanı İlker Aycı, "Avrupalı KOBİ'leri keşfettik. Dev projeler yerine onları çekerek sürümden kazanacağız" dedi.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, dünyadaki ekonomik toparlanmanın zayıf seyretmesi nedeniyle doğrudan yabancı sermaye akışının geçen yıla göre durağan gittiğini açıkladı. Özellikle Avrupa’dan büyük hacimli yatırımların durduğunu belirten Aycı, “Bunun yarattığı riski ve fırsatları değerlendirerek Avrupalı KOBİ’lere atak başlattık. Sürümden kazanacağız. Ayrıca Japonlardan büyük bir ilgi var. Bu cuma Sumitomo yatırımı açıklanacak, ardından Kuzey Amerika’dan büyük bir yatırım daha sırada” dedi.
İstanbul ’da bir sohbet toplantısı düzenleyerek doğrudan yatırımlar konusunda gelişmeleri anlatan Aycı, bir yıl önce göreve geldiğinde Türkiye ’nin son 10 yılda çektiği 115 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım miktarını 5 yılda çekmek gibi bir hedef belirlediklerini hatırlattı. Ancak bu yıl global ekonomik kriz nedeniyle durağanlık olduğunu söyleyen Aycı, Türkiye’nin geçen yıl 15.9 milyar dolar yatırım çektiğini, bu yılın ilk 7 ayında ise 8.9 milyar dolarlık yatırım yapıldığını belirtti. Bu rakamın geçen yıla göre yüzde 6 düşük olduğunu söyleyen Aycı, “Amacımız geçen yılın üstünde bir rakama ulaşmak” diye konuştu.

Patron mazeret istemiyor

Aycı, ajansın doğrudan Başbakanlık’a bağlı bir kurum olduğunu da belirterek Başbakan’a düzenli olarak raporu sunduklarını anlattı. “Geçen yıl sloganımız ‘ihtiyatlı iyimserlik’ti. Bu yıl ise, ‘mazeret yok’ diyoruz. Türkiye’de her şeye rağmen çarklar bu şekilde dönerken, bizim bir mazeret bulmamız doğru değil” diye konuştu. Teşvik paketi ile hareketin başladığını da söyleyen Aycı, “Ocak-temmuz arasında 113 proje için teşvik başvurusu yapılmışken sadece temmuzda 26-27 proje için başvuru geldi. Yani paketin etkisini hemen gördük. Yukarı trend başladı” dedi.


2-3 dev yatırım açıklanacak
Aycı, Türkiye’nin 1 trilyon dolarlık yabancı yatırım pastasından payını yüzde 1’den 3’e çıkarmak zorunda olduğunu da belirterek politikalarını şöyle özetledi:

Avrupa’da hem euro krizi, hem de sendikaların yatırımların başka ülkelere gitmemesi için yoğun baskısı var. KOBİ’ler ise büyük şirketler gibi baskı altında değiller. 50-60 milyon euroluk yatırımların daha sık gelmeye başlamasıyla biz de Avrupalı KOBİ’leri keşfettik.
2-3 dev proje yerine aynı hacmi KOBİ’lerle yakalama imkânımız oluştu. Her ay bir haftamı bir ülkede KOBİ ziyaretlerine ayırıyorum.

Büyük şirketlerin elinde çok ciddi bir nakit var. Ama şu anda beklemedeler. Örneğin önümüzdeki birkaç gün içinde 2-3 dev yatırım projesini açıklama aşamasına geleceğimizi düşünüyorum.
Japonların büyük ilgisi var. Oraya özel bir ilgi gösteriyoruz. Danışman sayısını arttırdık. 110 milyar dolar yatırım yapıyorlar. Şu anda 1 milyar dolarlık yatırımı görüşüyoruz. Ülke olarak büyük şirketlerin radarındayız.

70 kurumla yeni strateji geliştiriyoruz. Özel nitelikli yatırımların çekilmesi için OSB’lerin yerine ‘özel ekonomik bölgeler’ geliyor.


Türkiye’nin riski gerçekte az
Türkiye dünyada yatırım yapılacak en güvenli ülke sıralamasında bu yıl 23’üncü sıradan 13’e yükseldi.

Çok uluslu şirketlerin genişleme endeksinde dünyada 15’inci sırada yer alıyoruz.

Dünya Ekonomik Forumu’nun rekabetçilik liginde de büyük bir sıçrama sağlandı.

59’unculuktan 43’üncülüğe yükseldik. Çin önümüzde ama Brezilya’yı geçtik.  (EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com