Avrupa'dan artırım sinyali

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, 12 ülkenin içinde bulunduğu avro bölgesi için daha ileri kredi sıkılaştırmalarının sinyalini vererek...

BRÜKSEL - Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, 12 ülkenin içinde bulunduğu avro bölgesi için daha ileri kredi sıkılaştırmalarının sinyalini vererek, bölgedeki büyümenin ayaklarının yere güçlü bastığını ve faizlerin hâlâ düşük olduğunu söyledi. Büyümeyle ilgili uzun zamandır yaptığı en olumlu değerlendirmede Trichet Avrupa parlamentosu komisyonuna, ekonomik büyümenin esas olarak sağlanmış göründüğünü açıkladı.
Avrupa Merkez Bankası'nın Ekonomik ve Parasal İlişkiler Komisyonu ile her çeyrekte yaptığı diyalog toplantısında konuşan Trichet, "Ekonomik büyüme genel olarak gittikçe daha sürekli oluyor" dedi.
Bu açıklamalarına karşı, Trichet, son altı ay içerisinde yapılan üç faiz artırımının ardından bile, kredi koşullarının teşvik edici olduğunu ve ekonomik büyümeyi desteklediğini vurguladı. Trichet, enflasyon beklentilerini düşük tutmanın ECB'nin büyümenin devam etmesi için yapabileceği en büyük katkı olacağını belirtti.
Mali piyasalar, ECB'nin halen yüzde 2.75 seviyesinde olan faiz oranlarını ağustos ayının sonunda yeniden artırmasını ve yılın sonuna kadar da yüzde 3.25 çıkarmasını bekliyor.