Avrupa'dan şap hastalığı için hibe

Avrupa Birliği (AB) tarafından, mali işbirliği kapsamında bu yıl desteklenecek projelerin ilk paketi belirlendi. Bu yıl toplam 500 milyon avro'yu bulacak mali işbirliği kapsamında...

ANKARA - Avrupa Birliği (AB) tarafından, mali işbirliği kapsamında bu yıl desteklenecek projelerin ilk paketi belirlendi. Bu yıl toplam 500 milyon avro'yu bulacak mali işbirliği kapsamında sağlanacak hibelerin verileceği projeler, geçen yıllardan farklı olarak iki etapta belirlenecek. İlk grupta AB tarafından desteklenmesi uygun görülen 10 proje için, toplam 113.7 milyon avro tutarında kaynak ayrıldı. Söz konusu projeler için 26.5 milyon avro tutarında da ulusal katkı konulması öngörülürken, 10 proje için toplamda 140 milyon avro harcanacak. Bu arada ilk grupta yer alanlardan en fazla desteği, 49.1 milyon avroyla Tarım Bakanlığı'nın büyükbaş hayvanlarda görülen şap hastalığı için gerçekleştireceği proje alacak. Projeye 16.3 milyon avro iç katkıyla birlikte toplam 65.4 aktarılacak.
En fazla destek alan projelerden diğeri 10.2 milyon avroyla Tokat Belediye'sinin atık su projesi oldu. Bu projeye de Türkiye 3.4 milyon avro tutarında ulusal katkı koyacak. 9.8 milyon avro da mülteci merkezleri kurma ve bunun için gerekli personelin eğitimi projesine ayrıldı.