Avrupalı Cinven, Pronet'e ortaklığa geldi

Avrupalı Cinven, Pronet'e ortaklığa geldi
Avrupalı Cinven, Pronet'e ortaklığa geldi
Avrupa'nın önde gelen girişim sermayesi şirketlerinden Cinven, Türkiye elektronik güvenlik sistemleri sektörü markası Pronet'in çoğunluk hisselerini satın alma konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu. Cinven'den yapılan açıklamaya göre, Pronet'in çoğunluk hisselerinin Turk...

İSTANBUL - Avrupa ’nın önde gelen girişim sermayesi şirketlerinden Cinven, Türkiye elektronik güvenlik sistemleri sektörü markası Pronet’in çoğunluk hisselerini satın alma konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Cinven’den yapılan açıklamaya göre, Pronet’in çoğunluk hisselerinin Turk Ventures Advisory Limited’in (Turkven) danışmanlığını yaptığı Turkish Private Equity Fund I L.P. ve Hollanda Kalkınma Bankası FMO gibi kurumsal yatırımcıların da aralarında bulunduğu ortaklardan alınması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirilirken, satış işleminin ilgili kurumların onayına bağlı olarak bu yaz döneminde tamamlanması bekleniyor.

Pronet’in CEO’su Alex McNutt satış işleminin tamamlanmasının ardından da görevine devam edecek. Cinven yöneticisi Yalın Karadoğan “Pronet’in çok tecrübeli bir yönetici takımı var ve şirketin bundan sonraki büyüme sürecine katkı sağlamak için sabırsızlanıyoruz. Avrupa’nın en yüksek ikinci nüfusuna ve en büyük altıncı ekonomisine sahip olan Türkiye’nin, son dönemde yakaladığı güçlü ve hızlı büyüme de dikkate alındığında, önemli yatırım fırsatları sunduğuna inanıyoruz. Buna ek olarak Pronet’in, Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Asya gibi gelişmekte olan pazarlara açılma fırsatlarını da değerlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

xCinven’in ortaklarından Guy Davison ise “Pronet’e yaptığımız yatırım, özellikle de gelişmekte olan Avrupa ülkelerindeki yüksek potansiyele sahip şirketleri saptamak konusundaki yeteneğimizi açıkça gösteriyor. Hizmet sektörü ekibimiz, güçlü abonelik gelirleri bulunan ve ekonomik krizlere göreceli olarak dayanıklı olan bu sektördeki büyüme beklentileri doğrultusunda, Avrupa’daki alarm pazarı ile ilgili ciddi bir araştırma yürüttü. Bu araştırma sonucunda benzersiz hizmet kalitesiyle Türkiye’nin güvenlik markası olan ve alanında Avrupa’nın en hızlı büyüyen markası konumunda bulunan Pronet’i uzun izlemeye almıştık” dedi.

Pronet CEO’su Alex McNutt ise “Cinven ile gerçekleştireceğimiz ortaklık bize büyük heyecan veriyor. Cinven’in yalnızca bizim sektörümüz hakkında değil, aynı zamanda Türkiye pazarı üzerine olan bilgisinden de etkilendik. Avrupa çapında başarılı büyüme tecrübeleri düşünüldüğünde, bizim büyüme vizyonumuzu paylaştıklarına inanıyoruz. Yaptıkları yatırım, Pronet’i Türkiye çapında ve bölgede büyütmeye yönelik planlarımızı hızlandırmamıza imkân verecek” dedi. (AA)

bigPara.com