'Avrupalı şirketler THY'yi örnek almalı'

'Avrupalı şirketler THY'yi örnek almalı'
'Avrupalı şirketler THY'yi örnek almalı'

THY Genel Müdürü Kotil küresel krizde büyümeyi başaran tek havayolu şirketi olduklarını söyledi. FOTOĞRAF: SABAHATTİN METİN / AA

THY'yi 'vizyon sahibi bir şirket' olarak nitelendiren Avrupa Havayolları Birliği Genel Sekreteri Schulte-Strathaus, 'THY'yi referans kabul ediyorum' dedi

BRÜKSEL - Avrupa Havayolları Birliği Genel Sekreteri Ulrich Schulte-Strathaus, küresel krizde yolcu sayısı azalan Avrupalı havayollarına Türk Hava Yolları’nı (THY) örnek gösterdi. THY Genel Müdürü Temel Kotil’in de katılımıyla Brüksel’de toplanan Avrupa Havayolları Birliği’nin 34 üyesi, krizin havacılık sektörüne etkilerini tartıştı.
Genel Sekreter Schulte-Strathaus, ‘vizyon sahibi bir şirket’ olarak nitelendirdiği THY’nin son yıllarda kaliteye, güvenliğe ve müşteri memnuniyetine büyük yatırım yaparak Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketleri arasına girme başarısını gösterdiğini söyledi.
Küresel krizde, diğer havayolu şirketleri mevcut pozisyonlarını korumaya çalışırken THY’nin atak yaparak yeni fırsatlar yakaladığını belirten Schulte-Strathaus, “Avrupa Havayolları Birliği Genel Sekreteri olarak THY’yi referans kabul ediyorum. Ne yapılması gerektiği konusunda örnek alınmalı” dedi. Birlik verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde 34 üye havayolunun yolcu sayısı yüzde 10’a yakın düşüşle 65.7 milyona inerken THY’nin yolcu sayısı yüzde 10.1 artışla 4 milyon 854 bine ulaştı. Bu dönemde THY dışında hiçbir Avrupalı ulusal havayolu küçülmekten kurtulamadı. İlk çeyrekte Avrupalı havayollarının kilometre geliri (RPK) yüzde 7.3 ve koltuk kapasitesi yüzde 3.7 gerilerken THY’nin kilometre gelirinde yüzde 11.3 ve yolcu kapasitesinde yüzde 17.4 artış görüldü.

Ücret artıran havaalanlarına tepki

Küresel krizi görüşen Avrupa Havayolları Birliği üyeleri, yolcu ve sefer sayılarındaki gerileme karşısında kendilerinden aldıkları ücrete zam yaparak gelirlerini dengelemeye çalışan havaalanlarına tepki gösterdi.
Avrupa’da küresel krizde büyümeyi başaran tek ulusal havayolu olmaktan gurur duyduklarını belirten THY Genel Müdürü Temel Kotil de, verimliliği artırmak ve maliyetleri kısmanın yanında hatları ve uçuş sayılarını artırarak küresel krize direndiklerini anlattı. (aa)