'Avrupalı turist rekoru kırılacak'

Türkiye'nin AB ile resmen tam üyelik müzakerelerinin başlamasının başta turizm sektörü olmak üzere tüm sektörlere doping etkisi yaratacağını söyleyen Turistik Otelciler...

İSTANBUL - Türkiye'nin AB ile resmen tam üyelik müzakerelerinin başlamasının başta turizm sektörü olmak üzere tüm sektörlere doping etkisi yaratacağını söyleyen Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, "2006 yılında AB'den gelen turist sayısının bu yıla oranla rekor kırmasını bekliyoruz. Bu yıl 20 milyonun üzerinde turisti Türkiye'de ağırlarken, 2006 yılında bu rakamın 23 milyonu geçmesini hedefliyoruz. Turizmde ibre Türkiye'den yana" dedi.
Türk turizm sektörünün AB liginde olduğunu kaydeden Bayındır, zaten sektörün uzun süredir kendini AB'ye hazırladığını ve Akdeniz Çanağı ülkeleri arasında Türkiye'nin ilk sıralarda yer aldığını ifade etti.
Türkiye'nin AB ile resmen tam üyelik müzakerelerinin başlamasıyla, yabancı yatırımların artacağına dikkat çeken Bayındır, "Türkiye mevcut potansiyeli, yetişmiş işgücü ve coğrafi yapısı nedeniyle yabancı yatırımları çekecek bir ülke. AB ile tam üyelik müzakerelerinin başlaması ile daha fazla yatırım Türkiye'ye gelecektir" diye konuştu.