Avrupalıların dişini çekiyoruz!

Avrupalılar, estetik, göz ve kalpten sonra diş tedavisi için de Türkiye'yi seçmeye başladı. Dentistanbul, altı ayda 200 hasta baktı. Sağlık turistinin kişi başı harcaması 4 bin dola...
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Estetik cerrahi, göz, kalp gibi dallarda hizmetlerin kendi ülkelerinde pahalı olması nedeniyle tedavilerini Türkiye'de yaptıran Avrupalılar artık 'diş' için de ülkemize geliyor.
40 hekimin çalıştığı diş hastanesi Dentistanbul, sadece internetten görenler sayesinde altı ayda 200'den fazla Alman ve Hollandalı hastaya hizmet verirken, tur operatörleriyle anlaşarak hem tatil hem de tedavi için gelecek hasta sayısını bu yıl 2 bine çıkarmayı planlıyor. Bugüne kadar Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Romanya, Hindistan ve Pakistan'ın aralarında paylaştığı 20 milyar avroya yakın olan 'diş sağlığı ve tedavi' pastasından pay almaya talip olduklarını söyleyen Dentistanbul yönetim kurulu başkanı Mehmet Ali Özer, "Özellikle Almanya, Fransa ve İsviçre'nin bu konudaki ilk tercihi olan Macaristan'ın diş sağlığı hizmetlerinden kazandığı para 4-5 milyar avroyu buluyor. Biz de Macarların pastasından ülke olarak yüzde 10 pay alabiliriz" dedi.
Antalya'ya şube
Herhangi bir tur operatörüyle işbirliği yapmadan sadece tanıtım broşürlerinden görerek arayanlar sayesinde altı ayda 200'den fazla Almanya ve Hollanda'dan hastaya hizmet verdiklerini vurgulayan Özer, "İnternetten günde 15-20 başvuru alıyoruz. Danimarka, Hollanda ve Almanya'da tur şirketleriyle işbirliği anlaşması yaptık. Rusya'da da tanıtımlara başladık. Bu organizasyonlar ve kataloglar tamamlandığında yurtdışından gelen hastalar hem hastanede diş tedavilerini kendi ülkelerinin dörtte bir fiyatına yaptıracak hem de 2-3 günlük turistik turlara katılacak" diye konuştu.
Bu yıl sonuna doğru Antalya'da bir diş hastanesi daha açacaklarını ve bu sayede önümüzdeki yıllarda yabancı hasta sayısını 10 bine çıkaracaklarını aktaran Özer, "Bu tür turistlerin kişi başına harcama miktarı 4 bin dolar düzeyinde. Bu hesapla yıllık 10 bin hastaya hizmet verildiğinde 40 milyon dolarlık gelir elde edilebilir" açıklamasını yaptı.
Dentistanbul olarak 2004 yılında 4 milyon dolar ciro gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Özer, bundan sonra cirolarının yüzde 25'ini sağlık turizmi için gelen yabancılardan oluşmasını hedeflediklerini ifade etti. Üç milyon dolarlık yatırımla kurulan ve 3.5 yılda 20 bin kişiye hizmet veren Dentistanbul'un Antalya'nın ardından Eskişehir ya da Adana'da da açılması için çalıştıklarını anlatan Mehmet Ali Özer, 2.5-3 ay içinde ise İstanbul'da bir şube hazırlığında olduklarını aktardı.
Ortadoğu önemli
11 Eylül terör saldırıları sonrası ABD ve Avrupa'ya gidemeyen Ortadoğu ülkeleri vatandaşlarının da sağlık turizmi açısından önemli bir pazar olduğuna değinen Özer, diş sağlığında özel sektör girişimlerinin artması gerektiğine, kamunun bu alanı özel sektöre devretmesinin önemine dikkat çekti. Özer şunları söyledi:
"Türkiye'de yaklaşık 17 bin diş hekimi muayehanesi bulunuyor. Türkiye'nin bu konuda 850 milyon dolarlık özel sektör yatırımı mevcut. Ancak hem tedavi ücretlerinin yüksekliği hem de sigortalı hastaların kamudan hizmet alma zorunluluğu nedeniyle ameliyat için 1 yıl, diş yapısı bozukluğu tedavisi için 7 yıl bekleyen hastalar var. Türkiye'de nüfusun yüzde 97'sinde çürük bulunuyor. Mevcut hekim sayısıyla ve kimsenin bundan sonra sorun yaşamayacağını düşünürsek diş problemleri ancak 10 yılda çözülebilir. Fakat Macaristan'daki gibi doktorların oluşturdukları klinik ya da hastanelerle kamunun yükü azalır."